بیلبورد در بریتانیا به عنوان احتکار هم شناخته می شود و یک ساختار تبلیغاتی بزرگ در فضای باز است و شبیه به یک پوستر بزرگ که برای تبلیغ یک نام تجاری و پیشنهاد یا یک کمپین با نمایش تبلیغات استفاده می شود و در مناطق پرتردد مانند کنار بزرگراه ها یا نزدیک مراکز خرید قرار دارد تا توجه بیشترین تعداد رانندگان و عابران پیاده را جلب کند و همه آن افراد با دیدن آن تبلیغات به آن برند های تبلیغاتی فکر می کنند و این برداشت ها منجر به آگاهی از برند و حتی فروش پیشنهادات آن شرکت ها می شود و استراتژی بازاریابی سنتی که به همان اندازه مهم است که همیشه بوده است و با استفاده مناسب می تواند به عنوان یک ابزار قدرتمند برای دستیابی به طیف متنوعی از مخاطبان و افزایش درآمد و قرار گرفتن در معرض نام تجاری عمل کند.

در واقع بیلبورد ها بیشترین دسترسی را در بین تمام اشکال تبلیغات OOH در ایالات متحده دارند و حدود 80٪ از آمریکایی ها به یاد داشتند که یک بیلبورد را دیده اند و تبلیغات بیلبورد فرآیند استفاده از تابلو های تبلیغاتی چاپی و دیجیتالی در مقیاس بزرگ به نام بیلبورد یا احتکار برای تبلیغ یک برند پیشنهاد یا کمپین است و این یک استراتژی بازاریابی کارآمد برای به دست آوردن بیشترین تعداد بازدید و برداشت بلند مدت از برند است و برندسازی قوی را از طریق اندازه‌ های متن بزرگ و تصاویر افراد مشهور با ویژگی‌ ها و مزایای واضح محصولات و سایر اطلاعات مرتبط مانند قیمت ایجاد می‌ کند.

انواع بیلبورد

انواع بیلبورد

بیلبورد ها در شکل ها و اندازه های مختلف تولید می شوند.

بیلبورد های دیجیتال : یک بیلبورد دیجیتالی تصاویر و متن های مختلف تولید شده توسط سیستم ها و نرم افزار های کامپیوتری را نمایش می دهد و می توان آن را طوری تنظیم کرد که متن در حال اجرا را نشان دهد و یا می توانید بسته به زمان روز آن را تغییر دهید و دائماً در حال تغییر حداکثر تأثیر را ارائه می دهند و به مخاطبان خاص می رسند.

بیلبورد های سیار : بیلبورد سیار به تابلویی گفته می شود که در اتوبوس و اتومبیل و سایر وسایل نقلیه در حال حرکت ظاهر می شود و مزیت بیلبورد موبایل این است که بیشتر مورد توجه مخاطبان هدف شما قرار می گیرد و به این دلیل است که وسیله نقلیه در منطقه ای که شما به عنوان مکان کلیدی برای تبلیغ شرکت خود انتخاب کرده اید حرکت می کند.

تابلو های تبلیغاتی نقاشی شده : این بیلبورد ها به صورت گرافیکی ایجاد نمی شوند و در سایت یا در استودیو نقاشی می شوند و سپس در سایت قرار می گیرند. و در سال های اخیر این بیلبورد ها با بیلبورد هایی که به صورت گرافیکی ساخته شده اند و جایگزین می شوند و در برخی مناطق استفاده می شوند که تنها یک تخته لازم است.

بیلبورد های استاتیک : بیلبورد های استاتیک از وینیل چاپ شده بزرگ ساخته شده و در سراسر صفحه بیلبورد کشیده شده است و یک عنصر خاص در بیلبورد را نمی توان در عرض چند ثانیه یا چند دقیقه تغییر داد و باید دوباره نصب شود و به سازه متصل شود.

بیلبورد های سه بعدی : بیلبورد هایی به سبک مدرن هستند که با ارائه تصاویر سه بعدی دراماتیک و گرافیک سبک کتاب پاپ آپ توجه و کنجکاوی بینندگان را به خود جلب می کنند و می توانند یک تصویر ثابت را به یک جسم متحرک تبدیل کنند که می تواند پیام های مختلفی را در زمان های مختلف نمایش دهد.

مزایای تبلیغات بیلبورد

مزایای تبلیغات بیلبورد

در واقع 70 درصد بیلبورد ها توسط رهگذران نگاه می شود و 63 درصد از این بیلبورد ها به طور کامل خوانده می شوند و هیچ رسانه تبلیغاتی دیگری وجود ندارد که بتواند با این سطح از بیننده و حفظ آن برابری کند.

بیلبورد ها بزرگ و چشم نواز هستند : بیلبورد ها فضای قابل توجهی را اشغال می کنند و اگر توسط بازاریاب های ماهر طراحی شوند که می توانند جذاب باشند و یک بیلبورد خوب ممکن است یک مشتری بالقوه را متوقف کند و آن را عمدا یا ناخواسته ببیند.

به دستیابی به مخاطبان هدف کمک می کند : تبلیغات بیلبورد که هدف قرار دادن یک مخاطب محلی خاص را آسان می کند و با فناوری امروزی می‌ توانید یک تقسیم‌بندی جمعیت‌ شناختی ایجاد کنید تا نشان دهید بخش عمده‌ ای از مخاطبان هدف شما از کجا بازدید می‌ کنند و سپس بیلبورد های خود را در جایی قرار دهید که این گروه خاص آنها را ببیند.

انگیزه ای برای خریدهای فوری فراهم می کند : یکی از دلایلی که بیلبورد ها هنوز مورد استفاده قرار می گیرند و این است که آنها توانایی تأثیرگذاری و الهام بخشیدن به مشتریان را برای خرید فوری دارند و بینندگان کلیدی شما تصمیم گیرندگان شما هستند و اگر بتوانید از طریق بیلبورد خود به ذهن آنها متصل شوید و آنها به فروشگاه شما می روند و خرید می کنند.

قرار گرفتن در معرض نام تجاری و یادآوری برند را تضمین می کند : بیلبورد ها در ایجاد و افزایش آگاهی از برند بسیار موثر هستند و دلیل آن این است که تبلیغ همیشه قابل مشاهده است و هیچ رسانه دیگری اجازه نمی دهد که پیام شما در 24 ساعت شبانه روز و هفت روز هفته دیده شود و به برخی از تبلیغات بیلبورد هایی که در رفت و آمد های روزانه خود می بینید نگاهی بیندازید و احتمالاً برخی از آنها را حفظ کرده اید و هر روز با آنها مواجه می شوید و اگر شرکت شما از تصاویر بصری یا شعار هایی استفاده می کند که جذاب و هوشمندانه یا به یاد ماندنی هستند و مشتریان بالقوه ممکن است با نگاه کردن به آن چیز های زیادی در مورد شرکت شما بیاموزند و آگهی بیلبورد شما را به خاطر خواهند آورد.

بیلبورد ها برای همه سنین جذاب هستند : برخلاف سایر اشکال تبلیغات که بیلبورد ها را می توان برای هدف قرار دادن همه سنین به طور یکسان و چه کودکان و چه بزرگسالان استفاده کرد.

بازده بالایی دارد : به ازای هر دلاری که برای تبلیغات بیلبورد خرج می شود و بازاریابان شش دلار درآمد دارند و در مقایسه با سایر رسانه های تبلیغاتی مانند رادیو و چاپ این یک بازگشت سرمایه عالی است.

معایب تبلیغات بیلبورد

معایب تبلیغات بیلبورد

تبلیغات بیلبورد دارای معایب خاص خود است که ممکن است قبل از گنجاندن آن در ترکیب تبلیغاتی خود به همراه مزایای آن را مقایسه کنید.

ممکن است گران باشد : یکی از اشکالات عمده تبلیغات بیلبورد مقدار پول مورد نیاز از زمان قرار دادن بیلبورد تا زمان برچیدن آن است و هزینه های اضافی برای نگهداری و تعمیرات وجود دارد و اگر بلایای طبیعی مانند طوفان این سازه را تخریب کند ارزان نخواهد بود و در صورت آسیب به اموال یا جراحت ناشی از خرابی بیلبورد مالک ممکن است با نگرانی های قانونی و هزینه های اضافی مواجه شود و هیچ اطمینانی وجود ندارد که هزینه های تبلیغات درآمد مورد نظر را به همراه داشته باشد.
اطلاعات محدودی را ارائه می دهد : بیلبورد اطلاعات محدودی را در اختیار مردم قرار می دهد و پیام کوتاهی ممکن است برای ترغیب مشتریان تشنه اطلاعات برای خرید محصولات شما کافی نباشد.
دوره نوردهی کوتاهی دارد : بیلبورد ها برای جذب اطلاعات یک دوره نوردهی بسیار کوتاه و امکان پذیر می‌ کنند و اگر تبلیغ شما به یاد ماندنی است و بیننده نمی تواند اطلاعات تماس شما را یادداشت کند.
این یک حالت ثابت تبلیغات است : مهم نیست که چقدر بزرگ باشد و بیلبورد ها یک حالت ثابت تبلیغات هستند که فقط زمانی کار می کنند که مکان بازدید کننده داشته باشد.
تمرکز بر بازاریابی انبوه است : برخلاف تبلیغات دیجیتال که تبلیغات بیلبورد ها را نمی توان شخصی کرد و فقط می تواند پیام های بازاریابی انبوه را نشان دهد که تأثیر کمتری نسبت به پیام های شخصی دارند و واضح است که تبلیغات بیلبوردی راه حلی برای همه مشکلات بازاریابی نیست و اما می تواند به نتایجی دست یابد که هیچ رسانه دیگری نمی تواند به درستی انجام شود.

طراحی بیلبورد ساده : 1 تا 3 روز کاری 800.000 تا 1.500.000 تومان
طراحی بیلبورد حرفه‌ای : 1 تا 5 روز کاری 1.500.000 تا 2.500.000 تومان
طراحی بیلبورد اختصاصی : 1 تا 7 روز کاری 2.500.000 تومان به بالا