در اصل pinterest یک شبکه اجتماعی عکس و ویدیو محور است و شما می توانید در اکانت پینترستی خود محتوای تصویری دلخواه را به اشتراک بگذارید و افراد می توانند اکانت شما را دنبال کرده و تصاویر قبلی و جدیدتان را ببینند. و شما می توانید برد های مختلفی را دنبال کنید که در هر کدام دسته تصاویری نسبت به یک موضوع قرار دارند و در صورت اضافه شدن تصاویر بیشتر آنها هم آپدیت می شوند و برد ها چیزی شبیه به همان هشتگ در اینستاگرام هستند.

نام این شبکه اجتماعی از دو بخش تشکیل شده است که بخش اول pin که معنی پونز می دهد و بخش دیگر Interest که معنای آن علاقه مندی است و حدودا سال 2009 بود که بن زیلبرمن به همراه یک تیم کوچک اقدام به راه اندازی وب سایت یا بهتر است بگویم شبکه اجتماعی پینرست کرد.

روند رشد pinterest بسیار سریع بود تا جایی که در سال 2011 از طرف نشریه تایم در لیست 50 سایت برتر سال قرار گرفت و البته روند رشد این شبکه اجتماعی در ایران با حواشی مختلفی روبرو شد و سال 91 بود که برای اولین بار پینترست در ایران فیلتر شد و در سال 96 این سایت رفع فیلتر اما دوباره فیلتر شد و این روند چند بار اتفاق افتاد اما در نهایت pinterest به عنوان یک شبکه آزاد و رفع فیلتر شده در اختیار کاربران فارسی قرار گرفت.

ثبت نام و عضویت در پینترست

ثبت نام و عضویت در پینترست

این صفحه اول سایت است و بعد از ورود به سایت pinterest در این صفحه گزینه sign up را انتخاب کنید

ثبت نام و عضویت در پینترست1

یک کادر جدید برای شما باز می شود که می توانید به کمک آن در پینترست ثبت نام کنید و این ثبت نام می تواند به کمک یک ایمیل و اکانت گوگل یا حتی اکانت فیسبوک انجام شود و با ایمیل ثبت نام کنید و در کادر اول آدرس ایمیل و در کادر دوم رمز اکانت و در کادر سوم هم سن خودتان را وارد کنید و حالا روی گزینه continue بزنید.

ثبت نام و عضویت در پینترست2

در ادامه پینترست برای اینکه خدمات بهتری برایتان داشته باشد و یک سری سوال از شما می کند و ابتدا صفحه بالا ظاهر می شود که باید در آن روی گزینه next کلیک کنید.

ثبت نام و عضویت در پینترست3

در این صفحه جدید جنسیت خودتان را انتخاب کنید و بعد گزینه female جنسیت خانم و گزینه male جنسیت آقا را مشخص کنید.

ثبت نام و عضویت در پینترست4

در صفحه ای که بالا میبینید را باید کشور و زبان مورد نظرتان را انتخاب کنید و با توجه به اینکه Pinterest از زبان فارسی پشتیبانی نمی کند باید زبان را روی انگلیسی قرار دهید و حالا وارد صفحه بعد شوید.

ثبت نام و عضویت در پینترست5

در نهایت در این صفحه می توانید موضوعات مورد علاقه تان را انتخاب کنید تا هوش مصنوعی پینترست در زمان ورودتان به این شبکه اجتماعی محتوا های مربوط به آن دسته ها را به شما نمایش دهد و در این مرحله باید حداقل 5 دسته بندی را انتخاب کنید.

تاثیر پینترست روی کسب و کار

تاثیر پینترست روی کسب و کار

پینترست به صورت ماهانه 85 میلیون کاربر فعال دارد و البته که این تعداد کاربر به آمار کاربران فعال در اینستاگرام نمیرسد و اما کاربران پینترست بسیار کیفیت بیشتری نسبت به کاربران اینستاگرام برای یک کسب و کار دارند و اگر بتوانید در این شبکه اجتماعی فعالیت خوبی داشته باشید باید به جذب مشتریان وفادار امیدوار باشید و کاربران پینترست از جمله کاربران دست و دلباز شبکه های اجتماعی هستند و پول بیشتری برای خرید محصولات صرف می کنند.

دلیل اینکه در پینترست قابلیت اشتراک گذاری پست و لینک منبع آن وجود دارد و شما می توانید تعداد زیادی بازدید کننده را به راحت ترین شکل ممکن از طریق این شبکه اجتماعی به سایت خودتان جذب کنید و اگر کمی در مورد سئو اطلاعات داشته باشید ورود این بازدید کنندگان از یک شبکه اجتماعی به وب سایت شما و صرفِ زمان در آن باعث افزایش و بهبود نسبی رتبه سایتتان خواهد شد.

پینترست به عنوان کم ارزش ترین پلتفرم بازاریابی رسانه های اجتماعی شناخته می شود و اگرچه می تواند ترافیک ارگانیک زیادی را به کسب و کار شما بیاورد و شاید پینترست به اندازه فیس بوک یا اینستاگرام کاربر نداشته باشد و پینترست یکی از سریع ترین شبکه های اجتماعی در حال رشد در سراسر جهان است.

اگر به دنبال ایجاد ترافیک بیشتر برای کسب و کار خود هستید و پینترست پتانسیل بالایی دارد و برای کسب و کار هایی که به دنبال ارتباط با کاربران خود هستند و هم به دنبال تبلیغ محصولات و خدمات خود هستند بازاریابی پینترست برای کسب و کار هایی که می‌ خواهند از آخرین ترند ها در میان کاربران در بین مخاطبان خود مطلع شوند و امکان بسیار خوبی دارد و از بازاریابی پینترست برای کسب و کار خود استفاده کنید.

آموزش کار با پینترست

آموزش کار با پینترست

اولین مرحله به کمک گزینه پروفایل بالای صفحه سراغ بخش ویرایش پروفایل خودتان بروید و در بخش بالایی صفحه 3 آیکون وجود دارد.

 • آیکون + که از آن می توانید برای ایجاد پست جدید و همینطور board جدید استفاده کنید
 • آیکون خودکار که به کمک آن می توانید اکانت کاربری خودتان را ویرایش کنید
 • آیکون فلش که به کمک آن می توانید اطلاعات پروفایلتان را در شبکه های اجتماعی دیگر به اشتراک گذاشته یا آیدی آن را کپی کنید

علت استفاده از پینترست

علت استفاده از پینترست

پینترست یک مکان بزرگ برای اشتراک گذاری است و اگرچه همه کانال‌ های اجتماعی اشتراک‌ گذاری در میان دوستان و دنبال‌ کنندگان را تشویق می‌ کنند و اما به نظر می‌ رسد پینرست این کار را فوق‌العاده خوب انجام می‌ دهد و پینترست ایمیل های سنتی را به عنوان سریع ترین کانال اشتراک گذاری در حال رشد در سال 2013 شکست داد.

در سال 2014 به عنوان دومین سایت ارجاع اجتماعی برتر قرار گرفت و از دیدگاه یک بازاریاب محتوای با کیفیت ایجاد شده در پینترست شانس بیشتری برای انتشار ارگانیک به افراد بیشتری دارد و در نهایت باعث افزایش قرار گرفتن در معرض و ایجاد ارزش می شود.

اینستاگرام در اصل به یک شبکه اجتماعی تبدیل شده که قسمت زیادی از محتوای آن محتوای زرد و بی کیفیت است و اگر شما به دنبال ایده های دکوراسیون داخلی در اینستاگرام باشید باید به سراغ هشتگ های آن بروید اما به محض باز کردن اولین صفحه هشتگ میبینید که هزاران محتوای نامناسب یا حداقل نامرتبط به موضوع شما در صفحه قرار گرفته است و پیدا کردن یک ایده خاص از بین اینهمه تصویر نامرتبط کمی سخت به نظر میرسد.

علت استفاده از پینترست1

در مقابل هوش مصنوعی پینترست به شما کمک می کند که در کوتاه ترین زمان به تصاویر دلخواهتان برسید و هوش مصنوعی این شبکه اجتماعی چیزی مثل هوش مصنوعی گوگل در شناخت تصاویر است و به محض اینکه صفحهِ یک تصویرِ فانتزی را باز کنید و هزاران تصویر مرتبط به آن عکس به شما نمایش داده می شود و در اصل این هوش مصنوعی به شما در پیدا کردن تصاویر مورد نظر کمک کرده و تا جای ممکن محتوای نامرتبط و زرد را از صفحه مانیتور یا تلفن همراهتان دور می کند.

 • الهام بخشی : یکی از رایج ترین دلایلی که کاربران به پینترست مراجعه می کنند و الهام گرفتن از آن است و آن‌ ها می‌ خواهند ایده‌ های جدیدی پیدا کنند و به اشتراک بگذارند که نشان می‌ دهد برای بررسی یک برند مفهوم یا محصول جدید بازتر هستند و طبق مطالعات که 43 درصد از مردم ترجیح می دهند با خرده فروشان و برند ها ارتباط برقرار کنند تا اینکه بخواهند با پینترست ارتباط بگیرند و در مقایسه تنها 24 درصد ترجیح دادند این کار را در فیس بوک انجام دهند.
 • رایگان : پینرست هم مانند بسیاری از کانال‌ های اجتماعی در حال حاضر در حال بررسی گزینه‌ هایی برای پین‌ های پولی و تبلیغاتی است و اما در حال حاضر برند ها از طریق پلتفرم از دسترسی ارگانیک قابل توجهی برخوردار هستند و در مقایسه با سایر پلتفرم‌ هایی مانند فیس‌بوک ، شرکت‌ ها را ملزم به پرداخت هزینه می‌ کنند تا بتوانند در فید های خبری مخاطبان خود قرار بگیرند.
 • آموزنده بودن : پینترست آنالیتیکس به شما امکان می دهد مخاطبان خود را بهتر بشناسید و این ابزار جدید اطلاعات جمعیتی و علایق مشترک مخاطبان شما را نشان می دهد و به شما این امکان را می دهد که به صورت استراتژیک با آن ها ارتباط برقرار کنید و کارایی را افزایش داده و ضرر و زیان را کاهش می دهند.

علل تمرکز بر بازاریابی پینترست

علل تمرکز بر بازاریابی پینترست
 • افزایش آگاهی از برند : با صرف پول برای یک پین خاص که معمولا به عنوان پین های تبلیغاتی شناخته می شود و آن پین را در مقابل مخاطبان هدف خود قرار می دهد و اگر پین شما دارای گرافیک های چشم نواز و محتوای جذاب و همچنین کلمات کلیدی مرتبط باشد و در نهایت به شناخت بیشتری برای کسب و کار شما دست خواهد یافت.
 • اکثر جستجو های کاربران در پینترست بدون برند هستند و این بدان معنی است که مردم در جستجوی راه حل های خاصی برای مشکلات یا نیاز های خود هستند و آن ها واقعا به دنبال برند یا تجارت خاصی نیستند و حتی اگر راه‌حل‌ ها یا ایده‌ هایی را ارائه دهید که مخاطبان هدف شما واقعا به دنبال آن هستند آن می‌ تواند یک شکست بزرگ برای کسب و کار شما برای ایجاد آگاهی واقعی از برند باشد.
 • ترافیک وب سایت سازمانی : در حال حاضر بیش از 2 میلیارد جستجوی ماهانه در پینترست وجود دارد و این رقمی است که باید توجه شما را به خود جلب کند و می تواند یک خبر عالی برای کسب و کار شما باشد و به کمک بازاریابی پینترست یا تبلیغات فرصتی برای هدف قرار دادن کاربران دارید.
 • استفاده از پینترست برای بازاریابی دیجیتال باید ترافیک آنلاین بیشتری را برای وب سایت خود به دست آورید و همیشه باید پین هایی ایجاد کنید که هم از نظر بصری جذاب باشند و هم برای مخاطب هدف خود مناسب باشند و مزایای پینترست برای تجارت در صورتی که گرافیک شما از نظر بصری جذاب باشد و برای کاربران مرتبط باشد و پتانسیل زیادی برای افزایش ترافیک به وب سایت شما دارد.
 • افزایش نرخ تبدیل : رفتار کاربر تعیین می کند که دارندگان حساب پینترست نسبت به کاربران غیر پینترست نرخ تعامل بالاتر و قصد خرید بهتری دارند و بازاریابی پینترست می تواند یک استراتژی عالی برای شما باشد و به خصوص اگر به دنبال افزایش نرخ تبدیل کسب و کار خود هستید.
 • یک وب‌سایت از نظر بصری جذاب می‌ تواند به شما کمک کند تا مردم را بیشتر در حال و هوای خرید قرار دهید و نسبت به هر شبکه اجتماعی دیگری که امروزه استفاده می‌ شود و انتخاب‌ های بیشتری برای خرید ایجاد می‌ کند و اگر نمی‌ خواهید پین‌ های خاص شما نادیده گرفته شود و تحقیقات بازار انجام دهید و دریابید که چه نوع محتوایی برای کسب‌وکار شما و بازار هدف خاص شما بهترین کار را دارد.
 • تبلیغ محتوای همیشه سبز : این محتوای ساده ای است که از نظر ارتباط باقی می ماند و واقعا منسوخ نمی شود و بیشتر شبکه های اجتماعی حول محور محتوای حساس به زمان می چرخند و پینترست توانایی هدایت ترافیک طولانی مدت را دارد و پینترست یک شبکه اجتماعی است که در واقع بیشتر شبیه یک موتور جستجو عمل می کند و الگوریتم آن به عنوان Smart Feed شناخته می‌ شود و تعیین می‌ کند کاربران چگونه پین‌ ها را در فید خود ببینند و چگونه جستجوی پینترست به طور کلی کار می‌ کند.
 • اگر پین ارتقا یافته به مقدار قابل توجهی از repin ها دست یافته باشد آن پین به هدایت ترافیک ارگانیک بدون مهلتی برای اثربخشی ادامه می دهد و پس از پایان کمپین تبلیغاتی شما یک repin پولی موثر به تقلید و کلیک کردن ادامه خواهد داد.
 • جمع آوری اطلاعات بیشتر : این اطلاعات می تواند بینش های موفقیت آمیزی را برای شما به ارمغان آورد تا در برنامه ریزی کمپین تبلیغاتی بعدی خود از آن ها استفاده کنید و علاوه بر این به شما کمک می کند تا استراتژی بازاریابی دیجیتال فراگیر خود را هم برنامه ریزی کنید.
 • مزایای متعددی از پینترست برای تجارت وجود دارد و یکی از دلایل اصلی که مردم به بازاریابی پینترست اعتماد می کنند و این است که محتوای آن باعث ایجاد انگیزه می شود و پینترست به عنوان یک منبع عالی الهام توسط میلیون ها کاربر شناخته شده است و بسیاری از ایده های نوآورانه را می توان روزانه در پینترست یافت.