در این مقاله نحوه اجرا، برنامه ریزی و پیگیری یک کمپین چند پلتفرمی را در رسانه های اجتماعی می آموزید و از نمونه هایی از کمپین های موفق الهام می گیرید.

اگر نام تجاری شما دارای حساب‌هایی در چندین حساب رسانه‌های اجتماعی است، تلاش شما باید برای حفظ  معیارها، مخاطبان و اهداف خاص برای هر پلتفرم باشد. درک همه چیز و حفظ حضور فعال روی برند در سراسر شبکه ها می تواند یک چالش باشد.

کمپین چند پلتفرمی چیست؟

کمپین چند پلتفرمی چیست؟

کمپین های چند پلتفرمی، کمپین های رسانه های اجتماعی هستند که در چندین پلتفرم اجرا می شوند. آن‌ها با پیام‌هایی متناسب با هر پلتفرم که آگاهی، علاقه و تعامل ایجاد می‌کند، با مخاطبان شما ارتباط برقرار می‌کنند.

با ایجاد محتوای اصلی و همسو با روح هر پلتفرم، بازاریابی شما به جای «آن احساس تبلیغاتی» که مردم مشتاق فرار از آن هستند، به یک تجربه  یکپارچه تبدیل می‌شود. علاوه بر این، متناسب کردن کمپین خود با مشخصات  هر پلتفرم به این معنی است که بهترین شانس را برای تعامل واقعی مخاطبان با شما خواهید داشت.

مزایای کمپین های چند پلتفرمی چیست؟

پلتفرم های مختلف با اهداف متفاوتی بوجود آمده اند. برای مثال، ممکن است در اینستاگرام و توییتر آگاهی ایجاد کنید، اما از تبلیغات فیس بوک فالور جذب کنید.

برخی از پلتفرم ها بصری هستند، برخی مبتنی بر متن هستند. یک استراتژی چند پلتفرم تضمین می کند که محتوای شما در جایی که پست شده منطقی است.

آن‌ها نسبت به کمپین‌های تک پلتفرمی دسترسی بیشتری دارند.

برندسازی مداوم باعث ایجاد وفاداری و اعتماد می شود.

9 نکته برای برنامه ریزی یک کمپین برنده بین پلتفرم

برنامه داشته باشید

اگر استراتژی کمپین تبلیغاتی فعلی شما عبارت است از: «تبلیغ راه اندازی محصول جدید»، پس باید صحبت کنیم.

مطمئن شوید که طرح هر کمپینی که با هم می‌چینید همراه با هوشمندی است. اهداف، تحقیق در مورد مخاطب، چه کسی چه کاری انجام می دهد و مهلت هایی برای ارسال.

اهداف خاص پلتفرم را تعیین کنید

اهداف خاص پلتفرم را تعیین کنید

خوب، فراتر از اهداف کمپین، برای هر یک از پلتفرم‌هایی که استفاده می‌کنید نیز اهداف تعیین کنید.

برخی از این اهداف به طور طبیعی جریان خواهند داشت، زیرا پلتفرم‌های خاصی در جهت اهداف خاصی طراحی شده‌اند.

اینستاگرام: محتوای بصری خلاقانه، مانند Reels و Stories، برای ترویج تعامل .

Pinterest: تصاویری متمرکز بر محصول و خرید برای افزایش نرخ تبدیل.

لینکدین: کمپین های بازاریابی متمرکز بر B2B و ساخت برند.

فیس بوک: محتوای تصویری بر اساس علایق و ….

و به همین ترتیب، برای همه پلتفرم‌های کمپین شما.

البته هر پلتفرمی می تواند چندین هدف داشته باشد. به عنوان مثال، شما می توانید از Pinterest هم برای آگاهی از برند و هم برای ایجاد تبدیل استفاده کنید. اما به طور کلی، یک یا دو هدف در هر پلتفرم برای تمرکز بر روی آن تعیین کنید.

خوب است که یک عبارت کلیدی را در طول کمپین خود تکرار کنید، اما قطعاً از استفاده از یک کپی کلمه به کلمه و تصاویر در چندین کانال خودداری کنید.

این هدف یک “کمپین چند پلتفرمی” را شکست می دهد، درست است؟

هر پلتفرم رسانه‌های اجتماعی متفاوت است، از تعداد کاراکتر یا هشتگ‌هایی که می‌توانید استفاده کنید تا اینکه انواع خاصی از محتوا چقدر خوب عمل می‌کنند. محتوای خود را برای مشخصات هر پلتفرم و جمعیت هدف خود بهینه کنید.

به علاوه، اطلاعات داخلی هر پلتفرم متفاوت است ، مانند «لینک در بیو» در اینستاگرام یا آخرین روند رقص در TikTok. این عبارات فقط در پلتفرمی که قرار است روی آن باشند معنا پیدا می کنند

 برای چت در دسترس باشید

شبکه های اجتماعی یک خیابان دو طرفه است. مشتریان شما انتظار دارند که بتوانند با شما صحبت کنند. در واقع، 64٪ از آنها ترجیح می دهند برای شما پیام ارسال کنند تا اینکه با شماره خاصی تماس بگیرند.

به نظرات و پیام های مستقیم پاسخ دهید همچنین به سوالات مشتری پاسخ دهید و تعامل را تشویق کنید.

علاوه بر پاسخگویی در رسانه‌های اجتماعی، سؤالات سریع قبل یا پس از خرید از وب‌سایت خود را برای مشتریان نمایش دهید.

برنامه های چت زنده هم برای وب سایت شما و هم برای کانال های اجتماعی مانند فیس بوک مسنجر عالی هستند. ابزارهایی مانند Heyday می‌توانند از چت زنده مبتنی بر هوش مصنوعی برای کاهش هزینه‌ها استفاده کنند یا نمایندگان خدمات مشتری (انسانی) شما را قادر سازند تا برای بهترین خدمات با مشتریان چت کنند.

اگر تیم شما چت ها را مدیریت می کند، Heyday پیام ها را سازماندهی می کند و به شما امکان می دهد آنها را به افراد خاصی اختصاص دهید. به این ترتیب همه مشتریان پاسخ های سریع دریافت می کنند.

 از استراتژی های پولی و ارگانیک با هم استفاده کنید

از استراتژی های پولی و ارگانیک با هم استفاده کنید

این بدان معنا نیست که باید کمپین را در هر پست انجام دهید تا آن را به عنوان یک تبلیغ تقویت کنید. همه چیز نیاز به دسترسی تقویت شده با بودجه پشت سر آن ندارد. اما اگر پست‌های ارگانیک شما جذابیت چندانی ندارند، سعی کنید هر چند پست یکبار تبلیغ را تا حد معمول افزایش دهید تا ببینید آیا این باعث افزایش بازدید و تعامل شما می‌شود یا خیر.

از طرف دیگر، اگر یک پست ارگانیک واقعاً در حال اوج گرفتن است، چرا با تبلیغ آن به آن سرعت بیشتری نمی دهید؟

به این فکر کنید که چه چیزی را باید در مقابل آنچه که نباید تبلیغ کنید.

برای تبلیغات خرید، روی یک پیام کلیدی تمرکز کنید – مانند سازگاری این کیف – و حتی بهتر است اگر بتوانید چیزی چشم نواز، مانند طراحی منحصر به فرد یا در این مورد، ویدیو اضافه کنید.

شما می توانید فرآیند مدیریت پست های اجتماعی ارگانیک و پولی را در کنار ابزارهای مناسب انجام دهید.

با یک نمای کلی یکپارچه از تمام فعالیت‌های رسانه‌های اجتماعی، می‌توانید سریعاً برای ایجاد تنظیمات مبتنی بر داده‌ها در کمپین‌های زنده (و بیشترین بهره را از بودجه خود ببرید). به عنوان مثال، اگر یک تبلیغ در فیس بوک به خوبی انجام می شود، می توانید هزینه تبلیغات را در سایر سیستم عامل ها برای پشتیبانی از آن تنظیم کنید.

پروفایل های خود را برای فروش بهینه کنید

اغلب، محتوای شما قرار است افراد را به یک صفحه فرود یا وب سایت شما هدایت کند تا اقدامی انجام دهند: ثبت نام برای یک رویداد، انجام خرید و غیره.

اما لازم نیست هر پستی مردم را از سایت خارج کند. در حالی که تجارت اجتماعی چیز جدیدی نیست، مردم هر سال به طور مستقیم چیزهایی را از رسانه های اجتماعی خریداری می کنند. این همه گیری تنها به تقویت این امر کمک کرده است، زیرا پیش بینی می شود خریدهای رسانه های اجتماعی تا سال 2026 سالانه 30 درصد رشد کنند.

 اینستاگرام بیوگرافی و لینک شما را در جلو و مرکز قرار می دهد. اما، مانند بسیاری از پلتفرم‌های دیگر، شما فقط یک لینک دریافت می‌کنید، بنابراین آن را حساب کنید.

یک تماس برای اقدام در بیو خود اضافه کنید و پیوند خود را تغییر دهید تا با کمپین یا پست‌های فعلی‌تان مرتبط باشد، یا آن پیوند را به صفحه‌ای که حاوی چندین لینک است هدایت کنید. روشن کنید که چرا کاربران باید روی پیوند کلیک کنند و چه چیزی از آن به دست خواهند آورد.

برای شرکت‌های نرم‌افزاری، این دکمه اغلب یک دکمه «ثبت‌نام» است، اما گزینه‌های زیادی برای انتخاب وجود دارد، مانند پیوندهای رزرو آنلاین، ارسال ایمیل، تماس و موارد دیگر.

بسته به نام شرکت شما، این ممکن است منطقی نباشد. اما سعی کنید یک کلمه کلیدی در مورد کاری که انجام می دهید در نام کاربری یا قسمت نام در نمایه خود قرار دهید.

اینستاگرام از این فیلدها در جستجو استفاده می‌کند، بنابراین این می‌تواند به شما کمک کند کشف شوید. به عنوان مثال، در اینجا چیزی است که جستجو برای “مبلمان” با سرج نمایش داده می شود

بسیاری از پلتفرم های اجتماعی دیگر مانند فیس بوک و پینترست، جستجوی خود را به همین روش انجام می دهند.

بسیاری از پلتفرم‌ها از علامت آبی برای نشان دادن معامله واقعی برند یا شخص استفاده می‌کنند. این به ایجاد اعتماد کمک می کند و نشان می دهد که کاربران نمایه مناسب (در مقابل نسخه جعلی یا غیر رسمی) را پیدا کرده اند.

هر پلتفرم قوانین خاص خود را دارد، اما اگر شرایط لازم برای هر یک از شبکه های خود را دارید، برای تأیید درخواست دهید.

تجزیه و تحلیل خود را دنبال کنید

ردیابی نتایج برای هر کمپینی مهم است، اما در کمپین های چند پلتفرمی ضروری است. شما باید همه چیز را به هم گره بزنید تا تصویری منسجم از چگونگی پیشروی کمپین و آنچه می توانید دفعه بعد تغییر دهید، تشکیل دهید.

به نظر می رسد تلاش برای قرار دادن یک سند از نتیجه مهم تر است، درست است؟ شما باید همه گزارش ها را پیدا کنید، آنها را مطابقت دهید، عملکرد را مقایسه کنید…

 تگ های UTM را به لینک های خود اضافه کنید

تگ های UTM را به لینک های خود اضافه کنید

تگ های UTM با ردیابی تحلیلی همراه هستند. تگ‌های UTM فقط کدهای متنی کوچکی هستند که برای تعیین منبع ترافیک به URLهای پیوند اضافه می‌کنید.

این موارد مخصوصاً برای کمپین‌های چند پلتفرمی مفید هستند تا بفهمند اکثر مشتریان شما از کجا آمده‌اند و چه نوع محتوایی بیشترین ترافیک را جذب کرده است.

به عنوان مثال، اگر هدف من تبدیل افراد در صفحه فرود است، احتمالاً از طریق زیر به آن پیوند می دهم:

بازاریابی ایمیلی

فیس بوک

اینستاگرام

پینترست

+ سایر کانال های اجتماعی

وب سایت من

افزودن یک برچسب UTM منحصر به فرد به هر یک از پیوندهایی که در آن پلتفرم‌ها استفاده می‌کنم، به من امکان می‌دهد با اطمینان، مکان ورود کاربران به صفحه فرود  را ردیابی کنم. می‌توانید برچسب‌های UTM را به‌طور رایگان با ابزارهایی مانند کمپین URL Builder Google ایجاد کنید.

 برای محتوای خود برنامه ریزی کنید

و در آخر برای اینکه یک کمپین بین پلتفرمی کار کند (یا هر کمپینی، واقعاً)، باید محتوای خود را از قبل برنامه ریزی و زمان بندی کنید.

منظورم این است که این فقط یک کار هوشمندانه است، اما برنامه ریزی از قبل نیز این کار را انجام می دهد:

  • اطمینان حاصل کنید که پست‌های شما در همه پلتفرم‌ها مکمل یکدیگر هستند (مثلاً محصول جدیدی را فقط در یک کانال اعلام نمی‌کنید در حالی که دیگران را فراموش می‌کنید و غیره).
  • خطاها را حذف کنید.
  • وقت تیم خود را برای پاسخ دادن به نظرات، یادگیری رقص های TikTok، ایجاد محتوای بیشتر و هر چیز دیگری به جز نگرانی در مورد پست بعدی آزاد کنید.
  • برای بالا نگه داشتن تعامل، یک برنامه پست ثابت ایجاد کنید.

مخاطب بازاریابی تعاملی به‌ شکلی جذاب و خود خواسته وارد یک بازی داستان‌ دار و هدف‌ دار می‌ شود و از طریق شرکت در همین بازی نام برند همیشه در ذهنش می‌ ماند.