کلمه سئو برگرفته از عبارت Search Engine Optimization است که معنی بهینه سازی موتور جستجو را دارد که می توان آن را بصورت زیر نیز تعریف کرد:

سئو (بهينه‌سازي موتور جستجو) به معناي فريب و يا دستکاری موتور‌های جستجو با روش‌هاي غير اخلاقی نيست.

بلکه روش هایی براي کمک به بهبود دیده شدن و اقداماتی در نتايج جستجوي طبيعي با هدف رسيدن به رتبه‌بندي بالا، ايجاد شده است.

سئو را مي‌توان مجموعه‌اي از روش‌ها براي تغيير استراتژيک وب سايت‌ها معنی کرد. اين فرآيند به بيان مفهوم مهمترين عوامل مرتبط صفحه و افزايش اهميت آن در صفحه نتايج جستجو، مي‌پردازد.

سئو فرآيند ساده‌اي نيست که به راحتي پياده‌سازي شود بلکه نيازمند دانش زياد، علم پيش زمينه‌اي و صبر فراوان است. موتور‌هاي جستجو با تغيير مداوم الگوريتم‌های رتبه‌بندی خود غير قابل پيش‌بينی می باشند ؛ بنابراين وظيفه متخصصین سئو به روز نگه داشتن اطلاعات خود در اين زمينه اس تا بر طبق الگوریتم های جدید اطلاعات خود را به روز کنند.

سئو سایت یا بهینه سازی سایت یکی از اقداماتی است که توسط سئوکار انجام می شود.

الگوريتم رتبه‌بندي گوگل داراي بيش از 200 معيار مختلف جهت رتبه‌بندي يک سايت است.

از اين رو مهندسين سئو باید از مهم‌ترين معيار‌ها جهت پياده‌سازي موفق سئو اطلاع داشته باشند.

سئو چیست؟

سئو چیست؟

تاریخچه سئو در سال 1990 اولين موتور‌هاي جستجو کار خود را آغاز کردند؛ بعضي از محبوب‌ترين آن‌ها Infoseek،Alta Vista و Yahoo بودند.در آن زمان مردم موتورهاي جستجو را به چشم يک ليست فهرست شده نگاه مي‌کردند که در آن زمان ، سئو اوليه بر اساس حروف الفبا انجام مي‌شد.

با رشد گسترده اينترنت موتورهاي جستجوي جديد‌تري به وجود آمدند که از الگوريتم‌هاي رتبه‌بندي پيچيده‌تري استفاده مي‌کردند. اين الگوريتم‌ها با معيار تراکم کلمه کليدي ( تعداد دفعاتي که يک کلمه کليدي يا يک عبارت در يک صفحه استفاده شده تقسيم بر تعداد کل کلمات صفحه) کار می کردند و از برچسب‌هایی شبيه key-words براي درک محتويات وب سايت‌ها استفاده می‌کردند.

 به دنبال اين رشد، سئو براي بيشتر ديده شدن سايت‌ها فعاليت خود را شروع کرد. با توسعه رتبه‌بندي صفحات توسط موتور‌هاي جستجو، مهندسين سئو به دنبال پيدا کردن راه‌هايی جهت تاثيرپذيری در رتبه بندی اين موتورها بودند و به روش های مختلفی از جمله روش‌های اخلاقی و غير اخلاقی روی آوردند.

يک مقاله که توسط نيويورک تايمز در نوامبر سال 1996 چاپ شد راجع به توسعه‌دهندگان وب صحبت کرد که براي قرار گرفتن در نتايج بالای جستجو از روش‌هاي غير اخلاقی سئو استفاده می‌کردند. اين مقاله توضيح مي‌داد که چگونه توسعه‌دهندگان وب به راحتی يک سايت را به همراه کلمات کليدی ويژه که در پشت گرافيک سايت مخفی شده است، بارگذاری می‌کنند که در نتيجه موتورهای جستجو اين کلمات کليدی را شمارش کرده و رتبه بندی سايت را افزايش می‌داد.

همان طور که گفته شد بدست آوردن رتبه‌بندی بالا برای کلمات کليدی خاص در اوايل کار خيلی راحتی نسبت به امروز بود.

با بکار گيری روش‌های غير اخلاقی در آن زمان قرار گرفتن در بالای ليست نتايج جستجو ضمانت شده بود. امروزه الگوريتم‌ موتورهای جستجو پيچيده‌تر شده‌اند و خيلی سخت است که متخصصين سئو بتوانند موتورهای جستجو را دستکاری کنند، البته اين بازی بين مهندسين سئو و موتورهای جستجو امروزه نيز وجود دارد و ادامه پيدا کرده است.

اهداف سئو چیست؟

اهداف سئو چیست؟

هدف سئو کمک به وب سايت‌ها در بدست آوردن رتبه های بالا در نتايج جستجوی و افزايش ارتباط بين صفحات و کلمات کليدی وارد شده توسط کاربران است.

نمايش دادن بيشترين صفحات مرتبط با  جستجوی وارد شده دارای مزايای زيادی برای کاربر و هم برای موتور جستجو است که در آن کاربر بيشترين نتايج مرتبط جستجو شده را پيدا می‌کند و موتور جستجو قابل اعتماد مي‌شود چرا که الگوريتم آن بيشترين صفحات مرتبط را نشان مي‌دهد.

بعد از اينکه سئو برای بهبود رتبه‌بندي سايت‌ها در نتايج جستجوي طبيعی کار خود را آغاز کرد، اين فرآيند نيازمند دانش و زمان گذاشتن برای پياده‌سازی روش‌های مورد نظر بود. زمان، بزرگ‌ترين سرمايه‌گذاری اوليه برای بهينه شدن سايت و يا يک صفحه است.

با توجه به اينکه چگونه کلمات کليدی رقابتی در بهينه سازی مورد استفاده قرار می‌گيرند، سئو هفته‌ها يا ماه‌ها طول مي‌کشد تا به نتيجه برسد. اگر چه ممکن است نتايج بهينه‌سازی جستجو به سرعت قابل لمس نباشد ولی در بلند مدت مزايای سئو باعث افزايش رتبه‌بندی سايت و افزايش بازديدکنندگان سایت شما خواهد شد.

برای وب سايت‌ها خيلی مهم است که در صفحه اول نتايج جستجو گوگل به خصوص جزو سه نتيجه طبيعی اول که 58.4 درصد کليک‌ها را درگیر می کند، قرار گيرند.

جای تعجب نيست که وب سايت‌های فروشگاهی که محصولات و خدماتی را بفروش می‌رسانند بر سر رسيدن به رتبه يک نتايج جستجو رقابت کنند.

3 جايگاه اول نتایج جستجو 58.4 درصد بازديدکنندگان و خود جايگاه اول 36.4 درصد بازديدکنندگان را به خود اختصاص مي‌دهد. اين مسئله براي خيلي از سايت‌ها سودمند است که در بالاي نتايج جستجو قرار گيرند به خصوص وب سایت هایی که با افزايش ترافيک سايت به تعداد مشتريانشان اضافه مي‌شود.

يک مطالعه ديگر نشان مي‌دهد جستجو کنندگان خيلي تمایل دارند بر روی پيوندهای طبيعی نتايج جستجو کليک کنند؛ اين مطالعه مشخص می‌کند 72.3 درصد کاربران گوگل روی پيوندهای طبيعی نتايج جستجو کليک مي‌کنند و تنها 27.3 درصد کاربران روی پيوندهای تبلیغاتی کليک مي‌کنند. اين يکی ديگر از دلايلی است که شرکت‌ها تاثير سئو را مهم دانسته و حاضرند برای آن هزينه صرف کنند.

بطور کلی اهداف سئو را می توان بصورت زیر خلاصه کرد:

در بازدید وب سایت تاثیر بسزایی دارد.

باعث ایجاد برند می شود.

باعث افزایش ترافیک سایت خواهد شد.

باعث می شود که وب سایت شما در صفحه نتایج موتور جستجو از رتبه بهتری برخوردار شود.

باعث افزایش فروش محصولات پیج های فروشگاهی می شود.

بهترین ابزار برای تبلیغات است.

مزایای سئو

اعتماد و اعتبار ایجاد می کند

اعتماد و اعتبار ایجاد می کند

سایت هایی که رتبه بالایی در SERP دارند، از بالاترین کیفیت و قابل اعتمادترین هستند. و در نتیجه اعتبار بیشتری برای کسب و کار یا وب سایت ایجاد می کنند. داشتن محتوای مناسب در سایت و تجربه کاربری خوب به بالاتر رفتن رتبه وب سایت کمک می کند.

مزیت رقابتی را فراهم می کند

وقتی سئوی خوب به طور مداوم به کار گرفته شود، آنهایی که این کار را بیشتر و بهتر انجام می دهند از رقبا پیشی می گیرند. بسیاری از کسب و کارها احساس می کنند که نمی توانند در صفحه اول یک نتیجه جستجو قرار گیرند. اما اگر سایتی برای رسیدن به این هدف تلاش کند و جلوتر از رقابت ظاهر شود، برتری رقابتی خواهد داشت.

از بازاریابی محتوا پشتیبانی می کند

با داشتن لیستی از کلمات کلیدی برای رتبه بندی و ایجاد محتوا در اطراف آن کلمات کلیدی، کاربران به احتمال زیاد اطلاعات مورد نظر خود را پیدا می کنند. محتوا و سئو در هماهنگی با یکدیگر کار می کنند. یک سایت با ایجاد محتوای مفید و باکیفیت که برای آن کلمات کلیدی بهینه شده است، رتبه بهتری خواهد داشت. اطمینان از وجود کلمات کلیدی در سرفصل ها، توضیحات متا و بدنه محتوا، رتبه بندی آن عبارات را بهبود می بخشد.

در اینجا چند نکته برای ایجاد استراتژی سئو بازاریابی محتوا آورده شده است.

در جستجوهای محلی رتبه بهتری دارد

استفاده از جستجوهای محلی رایج تر می شود و کاربران به دنبال محصولات یا خدمات “نزدیک من” هستند. برای بهبود فهرست‌ها در این جستجوها، یک شرکت می‌تواند یک حساب Google My Business ایجاد کند و فهرست را برای جستجوهای محلی بهینه کند. همراه با آن و محتوای بومی سازی شده در وب سایت، کاربر احتمالاً نتایج جستجوی محلی را در جستارهای خود مشاهده می کند.

درک محیط وب

کاربرانی که در اینترنت در حال تغییر به‌روز می‌مانند، بهتر می‌توانند نیازهای سئوی مداوم یک وب‌سایت را اجرا کنند. با به‌روز ماندن، کسب‌وکارها می‌توانند بهتر درک کنند که جستجو چگونه کار می‌کند و تصمیمات آگاهانه‌تری در مورد نحوه تغییر و تطبیق استراتژی‌های خود بگیرند.

نسبتا ارزان

برای داشتن یک استراتژی سئو موثر، شرکت ها باید روی زمان و منابع سرمایه گذاری کنند تا اثربخش باشند. شرکت‌هایی هستند که می‌توانند به عنوان متخصص سئو برای مدیریت استراتژی‌ها استخدام شوند، اما شرکت‌هایی با تیم مناسب می‌توانند خودشان این کار را انجام دهند.

نتایج قابل اندازه گیری را دریافت کنید

نتایج قابل اندازه گیری را دریافت کنید

ابزارها و داده های تحلیلی وجود دارد که می توان از آنها برای اندازه گیری اثربخشی تلاش های سئو استفاده کرد. Google Analytics می تواند داده های جامعی را در مورد ترافیک ارگانیک ارائه دهد. داده ها شامل صفحاتی است که مشتریان با آنها درگیر هستند و کلمات کلیدی مورد استفاده در جستجو. سپس می توان آن داده ها را با اقدامات مورد نظر انجام شده برای مشاهده نقش SEO در تعامل یا جذب مشتری، ارجاع داد.

نتیجه

علم سئو بسیار پیچیده است و دائما در حال تغییر است. به عنوان مهندسان دنیای دیجیتال، بازاریابان آنلاین می توانند مسئول محتوایی که بینندگان آنلاین پیدا می کنند، باشند

سئو به طور مداوم در حال تحول است و این به ما بستگی دارد، به عنوان بازاریاب های آنلاین امروزی که مهارت های خود را برای آینده بهتر جستجوی آنلاین اصلاح و تقویت کنیم.

سئو یا بهینه‌سازی موتور جستجو مانند سیستمی است که کتابدار از آن استفاده می‌ کند تا کتاب‌ ها را سازمان‌دهی کند و بدون سئو سایت شما مثل یک کتاب بدون عنوان در این کتابخانه‌ی بزرگ است و با وجود اینکه ممکن است محتوای باکیفیت و ارزشمندی داشته باشد و اما برای کسی که دنبال آن است بسیار دشوار است تا آن را پیدا کند.