بازاریابی محتوا چیست؟

بازاریابی محتوا یک رویکرد بازاریابی استراتژیک برای ایجاد و توزیع محتوای ارزشمند، مرتبط و ثابت برای جذب و حفظ یک مشتری ها است.

منظور از بازاریابی محتوا چیست؟

بازاریابی محتوا یک استراتژی بازاریابی است که برای جذب، جذب و حفظ مخاطب از طریق ایجاد و به اشتراک گذاری مقالات، ویدیوها، پادکست ها و سایر رسانه های مرتبط استفاده می شود. این رویکرد تخصص را ایجاد می‌کند، آگاهی از برند را ارتقا می‌دهد و کسب‌وکار شما را در زمان خرید چیزی که می‌فروشید، در ذهن نگه می‌دارد.

منظور از بازاریابی محتوا چیست؟

نمونه ای از بازاریابی محتوا چیست؟

نمونه‌های بازاریابی محتوا شامل رسانه‌هایی مانند خبرنامه، پادکست، پست‌های رسانه‌های اجتماعی و ویدئوها است. تمام این اشکال محتوا برای ارائه اطلاعات مفید و مرتبط است که کاربران را خوشحال می کند و آنها را به سمت برند شما جذب می کند.

7 مرحله بازاریابی محتوا چیست؟

چگونه یک چارچوب استراتژی محتوا ایجاد کنیم
هدف خود را مشخص کنید.
انجام تحقیقات شخصیتی
یک سیستم مدیریت محتوا را انتخاب کنید.
نوع محتوایی را که می خواهید ایجاد کنید مشخص کنید.
ایده های محتوای طوفان فکری
محتوای خود را منتشر و مدیریت کنید.

اهمیت بازاریابی محتوا

اهمیت بازاریابی محتوا

اهمیت بازاریابی محتوا

در درجه اول باید متوجه بشویم که چرا بازاریابی محتوا برای شرکت ها مهم است.

یک مشتری چهار مرحله را طی میکند تا به خرید برسد. در وهله اول مشتری نیاز به محصول دارد ولی نسبت به اینکه چطور می تواند نیاز خودش را برطرف کند، آگاهی ندارد، به دنبال راه هایی است تا بتواند نسبت به این خواسته خودش آگاهی پیدا کند. مشتری شروع می کند به کسب اطلاعات و به دست آوردن آگاهی، راه ها و کانال های مختلف را می سنجد و برای برطرف کردن نیازش تلاش می کند، در این مرحله مشتری از طریق کانال ها و سایت های مختلف، محصولات شرکت های مختلف را با هم مقایسه می کند تا مطمئن شود کدام یکی از این محصولات به خواسته خودش، هم از لحاظ قیمت هم از لحاظ کیفیت نزدیکتر است و در مرحله آخر خرید را انجام می دهد و اینجا خیالش راحت است خریدی که انجام داده با توجه به نیازها و علایق خودش صورت گرفته است.
مشتری‌ها زمان های قبل از اینترنت مرحله ۳ و ۴ را انجام می‌دادند، یعنی شرکت های مختلف بررسی می‌کردند و به شکل سنتی خرید می کردند.
امروزه در عصر اینترنت و با کمک آن، این آگاهی صورت می گیرد و به محصولاتی که نیازش رو براورده می کند پی می‌برند، تحقیق را از طریق اینترنت و از طریق سایت‌ها و کانال های مختلف انجام می دهند تا اینکه مطمئن شوند چه مدل هایی در بازار وجود دارد و کدام یک نیاز شان را برطرف می کند.

عصر محتوای اینترنتی

با تبلیغات جدید دیگر نیازی به فروش تحت فشار نیست، فقط کافی است روی نیازهای افراد تمرکز شود و خیلی راحت می توان با مشتری به توافق رسید و وارد معامله شد.

اگر بازاریابی محتوا به درستی انجام شود، سرمایه به صورت غیر قابل باوری افزایش پیدا می کند. در صورتی که فروشنده نیازی ندارد زمان زیادی را برای متقاعد کردن مشتری و فروش محصولات خودش بگذارد. در بازاریابی های سنتی فروشنده مجبور بود افراد را متقاعد کند که محصولات را بخرند، ولی امروزه خود مشتریان هستند که به سمت فروشنده می آید و از طریق همین بازاریابی محتوا انجام می گیرد.
برای انجام یک بازاریابی محتوای خوب، برای داشتن یک محتوای خوب به چند تا نکته را درنظر بگیریم.

اطلاعات گرافیکی

داشتن اطلاعات گرافیکی که به آن اینفوگرافیک هم می گویند.
اطلاعات گرافیکی چیست؟
شامل اطلاعاتی که به صورت آمار یا ارقام، جداول نمودارها وجود دارد. چون به صورت رسمی بیان شده برای مشتری ها اهمیت دارند و ممکن است سال ها روی سایت باقی بمانند و افراد مختلف از این آمارها و این جداول استفاده کنند.

صفحه اینترنتی

داشتن یک صفحه اینترنتی، یک سایت درست و با مفهوم باعث میشود که کاربران بیشتری جذب صفحه ما بشود و محتوای ما را مطالعه کنند.

محتوای بازاریابی تصویری

مردم با تصویر ارتباط بیشتری برقرار می کنند. پس با داشتن یک تصویر با کیفیت با در نظر گرفتن همه قوانین و داشتن یک کادر مناسب و ابعاد استاندارد میتوانیم صفحه خود را پربارتر کنیم.

آیا محتوی خوب پادشاه است؟

چرا می گویند محتوای خوب یک پادشاهه، به این خاطر که، وقتی که کاربران زیاد وارد صفحه ای می شوند، موتور جستجو این را متوجه شده و محتوای برگزیده را بالای سطر قرار می دهد. برای همین داشتن یک محتوای خوب شانس دیده شدن و خوانده شدن بیشتر را برای افراد ایجاد می کند.
هر چه شما محتوای بهتر و پخت تر داشته باشید مسلما افراد بیشتری وقت می گذارند و آن را مطالعه می کنند و از طریق موتورهای جستجو هم به عنوان بهترین از لحاظ خوانندگان انتخاب می شوید، در بالاترین رتبه قرار میگیرید.
نکته مهم اینجاست که چه محتوایی به عنوان یک محتوای مهم و تاثیرگذار شناخته می‌شود، چه محتوایی را مشتریان دنبال می کنند و آن را می پسندند. در زیر با تعدادی از شکل های محتوایی آشنا می شویم.

آیا محتوی خوب پادشاه است

محتوای متنی

داشتن محتوای متنی و بازاریابی از طریق متن یکی از با ارزش ترین و تاثیرگذارترین بازاریابی ها است. بسیاری از افرادی که میخواهند محصولاتشان را تبلیغ کنند در کنار محصولات خودشان با استفاده از متن ها و نوشتن وبلاگ ها به آن ها اعتبار می بخشند بهترین متن آن است که کوتاه باشد، خلاصه باشد و تیتروار باشد، در این شرایط شانس بیشتری وجود دارد خواننده جملات را مطالعه کند. امروزه کمتر کسی به خواندن متن های طولانی علاقه دارد.

گاهی استفاده از اینفوگرافیک ها کار یک متن طولانی را انجام می دهد و خیلی بهتر است که از آمار به جای متن های خیلی بلند و خسته کننده استفاده کنیم.

محتوای تصویری

بازاریابی از طریق محتوای تصویری، یک تصویر با مفهوم، خیلی راحت تر پیام را منتقل میکند و میتواند جایگزین متن های طولانی بشود و بین کاربران هم محتوای تصویری از محبوبیت خاصی برخوردار است.

بازاریابی محتوی بخش دوم

یکی از بهترین روش‌ های که شما توسط آن خواهید توانست به درآمدی مناسب با سرمایه حداقل دست پیدا کنید و ایجاد یک وبسایت و درآمد زایی از طریق آن است و اما در این راه شما رقیبانی بزرگ خواهد داشت که باید خود را برای مقابله با آنها آماده کنید.