راه های تدوین استراتژی بازاریابی اینستاگرام

طراحی استراتژی بازاریابی اینستاگرام یعنی چه و داشتن یک استراتژی موثر چه اثری دارد؟

صرفا با داشتن وسایل گران قیمت و دست اول نمی توان در اینستاگرام و فروش برتر بود. دوربین گران قیمت و تجهیزات مدرن و حتی پست کردن چند عکس با کیفیت، استوری زیاد ولی بدون هدف، هشتک گذاری های متناوت همه این ها بدون داشتن یک استراتژی قابل فهم و مناسب هیچ فایده ای ندارد.

باید بتوانید از فرصت بی‌نظیری که اینستاگرام در اختیارتان قرار داده بهرمند شوید که این امر با یک برنامه‌ای حساب شده و روشن و داشتن یک استراتژی هوشمندانه و دقیق محقق می گردد.

طراحی استراتژی بازاریابی اینستاگرام یعنی چه و داشتن یک استراتژی موثر چه اثری دارد

بازاریابی اینستاگرام چیست و چگونه می توان در کسب و کار خود از آن استفاده کرد؟

اینستاگرام به یکی از محبوب‌ترین کانال‌های فروش، تبدیل شده است، داشتن یک استراتژی خوب برای رسیدن به اهداف ضروری است. اینستاگرام برای اهداف مختلفی استفاده می شود که شامل فروش محصولات، خدمات، جذب فالوور، تبلیغ برند خاص یا حتی تعامل با مشتریان و هرچیزی که باعث افزایش اعتبار در کسب و کار می شود. پس می توان گفت اینستاگرام دارای استراتژی های مختلف می باشد. همان طور که در بالا ذکر شد دو نوع فعالیت در اینستاگرام وجود دارد روش‌هایی که نیاز به پرداخت کردن هزینه دارد، مانند تبلیغات و اینفلوئنسر مارکتینگ و دیگری روش‌هایی که به پرداخت هزینه نیاز ندارد، مانند تولید محتوای ارگانیک، استوری‌های اینستاگرام و…

استراتژی بازاریابی اینستاگرام به چه مفهومی است؟

استراتژی به عنوان راهبردی است برای دستیابی به اهداف و یک میزان برای سنجش پیشرفت است و همچنین مسئولیت های موجود در کسب و کار را مشخص می کند.

تعیین استراتژی بازاریابی اینستاگرام چگونه راهگشا است؟

با کمک رسانه های اجتماعی از جمله اینستاگرام می توان مشتریان بسیاری را جذب کرد و با وجود یک استراتژی مناسب این راه ساده تر و راحت تر می گردد. با وجود یک استراتژی مناسب می توان اهداف زیر را تحقق بخشید.

معرفی برند و توسعه برند

با افراد خبره در راه برند سازی مشورت کنید و یک برند قوی و با اصالت برای خودتان بسازید. سعی کنید در مرحله اول در توسعه کسب و کار خود یک برند مانداگار خلق کنید.

داشتن فروش واقعی

با داشتن اینستاگرام خیلی سریع و راحت می توانید به اوج مشتریان مطلوب دست یابید. می توانید با آن ها در ارتباط باشید و نیاز های آن ها را کشف کنید و با ارائه استوری ها و پست های جالب، فروش واقعی و با کیفیت داشته باشید.

داشتن فروش واقعی

معرفی صنعت مربوطه

استراتژی بازاریابی اینستاگرام، شما را با واقعیت‌های رقابت در دنیای آنلاین روبه‌رو می کند و متوجه می شوید که رقبای صنعت شما چگونه عمل می کنند. با تجربه اندوزی از رقبا می توانید راهکار خود را برای کسب و کار خودتان ارائه دهید.

چطور یک استراتژی بازاریابی اینستاگرام موثر داشته باشیم؟

با خود روراست باشید و روی اهداف خود متمرکز شوید و بنویسید چه اهدافی را برای آینده خود در نظر دارید و نکته مهم این است که باید نسبت به بقیه رقبا خاص باشید، رویا پردازانه و خیالی تصور نکنید و اینکه برای رسیدن به هدف، زمانی مشخص را تعیین کنید. با وجود یک برنامه مناسب می توان موفقیت به دست آمده را برآورد کرد و شاهد بازگشت سرمایه برای کسب و کارمان بود. افراد مختلف اهداف متفاوت را دنبال می کنند این اهداف ممکن است برای رشد برند، ایجاد مشنریان وفادار، افزایش فروش یا حتی برای جمع آوری اطلاعات و حفظ مشتریان باشند.

معیارهای مهم برای اندازه گیری پیشرفت در اینستاگرام

نرخ درگیر یا متعهد شدن مشتریان (Engagement) یا نرخ کلیک ((Click-through و نرخ تبدیل (Conversation-rate) بررسی این سه شاخص برای ما اولویت دارند و همچنین این معیارها از ارزش بالایی برای بررسی و تفحص برخورداراند.

معیار های مهم برای اندازه گیری پیشرفت در اینستاگرام

به مشتریان خود اهمیت دهید

مشتریان خود را بزرگ کنید
احترام گذاشتن به مخاطبین، به اینکه قرار است چه مطلبی را ببینند و مطالعه کنند، بسیار با اهمیت است. اگر مطلع باشید مخاطب شما چه افرادی هستند و چه می خواهند، چه گروه سنی دارند در کدام منطقه جغرافیایی اند، وضعیت تحصیلی و مالی آن ها به چه صورتی است و مهمتر از همه علایق و سلایق آن ها چیست، می توانید حس اعتماد را در آن ها زنده کنید و آن ها را به مشتریان وفادار خود تبدیل کنید. برای تعامل درست، باید مخاطب هدف خود را به درستی شناسایی کنید و سپس با آرامش و اطمینان وارد عمل شوید.

اطلاعات مشتریان را ذخیره کنید

اطلاعاتی در مورد این که مخاطبین شما کجا هستند، چه چیزی را بیشتر دوست دارند و چگونه با برند شما تعامل بیشتری برقرار می‌کنند را جمع آوری کنید. آنالیز اینستاگرام به شما کمک می کند که استراتژی‌ بازاریابی اینستاگرام خود را اصلاح و مخاطبین خود را بهتر هدف بگیرید.
وقتی اطلاعات مشتریان را جمع‌آوری کردید، آماده‌ خواهید بود که در مورد راه‌های بهبود آن فکر کنید. اطلاعات جمع آوری شده باید تصویری واضح و روشن را از هر هدفی که در اینستاگرام دارید، به شما ارائه دهد.

رقبا را دستکم نگیرید.

یکی از بهترین ترفند های خاص بودن استفاده از نقاط ضعف دیگران است. با کمک ضعف دیگران برای خودتان، فرصت درست کنید و با این کار از رقیب خود جلو بزنید. خیلی خوبه که رفتارها و تجربیات دیگران را سرمشق قرا بدیم، چرا راه رفته دیگران را دوباره بریم، چرا باید آزمون و خطا انجام داد، خوب بهتره که از موقعیت ها و نتایج به دست آمده دیگران استفاده کنیم و به نفع خودمان تغییر دهیم.
رقبایتان را تجزیه و تحلیل کنید تا بفهمید رقابت بین چه کسانی است و آن‌ها چه کاری را بهتر از شما انجام می دهند یا در انجام چه کاری نقص دارند. با این کار شما درک خوبی از آن چه که در صنعت شما انتظار می‌رود، خواهید داشت و برای یک استراتژی موفق‌تر برنامه‌ریزی خواهید کرد.

رقبا را دستکم نگیرید

حساب کاربری بسازید و پروفایل خود را بهینه کنید

با توجه به استراتژی و هدف تعیین شده یک حساب (حساب تجاری) و یک پروفایل مناسب آماده کنید. چند مورد برای بهتر شدن پروفایل، استفاده از لوگو، لینک داشتن، یک معرفی خوب و کاربردی، استفاده از کلمات کلیدی می باشد.

از مشتریان بیاموزید

بیشترین سرچ مشتریان هدف شما در مورد چیست. می توانید با آن ها رابطه دوستانه برقرار کنید تا متوجه شوید آن ها چه چیزی دوست دارند، آن ها بهترین راه برای دادن ایده به شما هستند. از آن ها یاد بگیرید، خود را جای آن ها قرار دهید، نیاز هایشان را پیدا کنید. زود باشید دست به کار شوید.

در تقویم خود یادداشت کنید

داشتن یک برنامه زمانی برای انتشار محتوای با کیفیت مهم است. داشتن یک برنامه منظم به میزان کیفیت مناسب، با ارزش است.
روزها و تاریخ‌هایی را که قصد انتشار محتوا دارید یادداشت کنید و به صورت یک جدول زمان بندی در بیاورید و در ضمن مطمئن شوید که محتواهایی که منتشر می‌کنید از تمامی اهدافتان پشتیبانی خواهد کرد.
یک مطب پیشنهادی اینکه سهمی از محتوی شما باید آموزشی و سرگرم کننده و تعامل با مشتریان و مخاطبان و همچنین در مورد بزرگان صنعت و حرفه خودتان باشد و سهمی برای تبلیغ برند و محصول و رونق کسب کار شما به کار رود، البته مسئله به خودتان بستگی دارد که برای هر کدام چه سهمی در نظر بگیرید و چه مقدار زمان برای آن ها پیش بینی کنید.

برای رسیدن به اهداف درست بهترین راه، داشتن یک استراتژی مناسب است، قبل از شروع کار برای داشتن یک راهبرد مناسب اقدام کنید تا مسیر رو به درستی تا آخر پیش بروید.

اگر احساس می کنید که مفهوم استراتژی بازاریابی برای فروشگاه اینستاگرامی چندان برای شما ساده و کاربردی نیست شما در این موضوع تنها نیستید و در ظاهر ممکن است این موضوع چیزی بیشتر از مکانی برای عکس‌ های فوری و سلفی به نظر برسد.