رقابت اینستاگرامی آنقدر بر از هیاهو و تکاپو شده، که به یک جنگ جهانی پر از رقابت تبدیل شده و کسب و کارهایی در این مسیر موفق می شوند که راه ها و نکات پیشرفت در آن را بدانند.

در این مقاله قرار است در خصوص اینستاگرام و فواید اون صحبت کنیم. در زیر به صورت اختصار فواید داشتن اینستاگرام را بیان می نمایم.

 • معرفی کامل برند
 • معرفی محصولات و خدمات
 • اعتماد سازی و جذب مشتریان
 • پیداکردن مخاطبان هدف
 • تشویق و ترغیب مشتریان برای ایجاد مشتریان وفادار
 • ارتباط دوطرفه با مخاطبان با ایجاد محتوای ارزشمند
 • به کاری گیری عکس، فیلم، استوری، ریلز برای معرفی هرچه بهتر محصول و خدمات
 • ایجاد سرگرمی و فان در حین معرفی کالا و خدمات
 • بالارفتن درآمد و سوددهی
رقابت اینستاگرامی

راه های جذب مخاطب در اینستاگرام به اختصار شامل موارد زیر می باشد:

 • هشتک گذاری مناسب
 • داشتن محتوای مفید و ارزشمند
 • شناخت صحیح مخاطب هدف
 • داشتن فیلم و عکس با کیفیت علاوه بر محتوا با ارزش
 • برنامه ریزی و ارائه منظم محتوا
 • شناخت رقبا و یادگیری از نقاط قوت و ضعف آن ها
 • داشتن یک استراتژی مناسب اینستاگرامی برای شروع کار

اینستاگرام پلتفرم جذاب و جهانی

از اینستاگرام به عنوان یک ابزاری برای تبلیغات گسترده استفاده می‌شود. تحقیقات انجام شده نشان می دهد که بیش از ۱۰0رسانه اجتماعی در جهان وجود دارند، اما با وجود آن ها، اینستاگرام هم در دنیا و هم در ایران جایگاه ویژه‌ای برای خود به وجود آورده است. اگر شما هم صاحب کسب و کاری هستید، حتماً به وجود اینستاگرام پی برده‌اید که چقدر به راحتی می‌تواند محصول و برند شما را به اطرافیان و به کل ایران معرفی کند.

با وجود بیش از یک میلیارد کاربر فعال در سراسر جهان، اینستاگرام به یکی از بزرگترین شبکه‌های اجتماعی تبدیل شده است. با داشتن این اپلیکیشن اجتماعی به راحتی مخاطبان خودتان را در سراسر جهان پیدا می‌کنید.

در ادامه مقاله این توضیح را خواهیم داد که چرا اینستاگرام یک ابزار موثر برای کسب و کارها تبدیل شده است.

تبیلغات سنتی و مدرن

تبیلغات سنتی و مدرن

اصولاً تبلیغات و جذب مخاطب کار نسبتاً دشواریست. اینکه فردی که تبلیغات را می‌بیند، آیا واقعاً یک نیاز مهم او را برطرف می کند؟ تقریباً  در دو دهه قبل افراد، برای معرفی محصولات و خدمات خود به هر دری می‌زدند، اما خیلی کم به نتیجه می‌رسیدند. مثلاً بیلبوردها، تبلیغات‌های تلویزیونی. اما بسیاری از مردم بدون توجه از کنار این تبلیغات‌ها رد می‌شدند و یا حتی در هنگام مشاهده تبلیغ تلویزیونی آهی می‌کشیدند و آن را خاموش می‌کردند. زندگی به شکل سنتی و دستوری بود، اما با وجود پیدایش شبکه‌های اجتماعی و به خصوص اینستاگرام یک تغییر و تحولی به سمت آزادی انتخاب به وجود آمد.

با پیدایش شبکه‌های اجتماعی مردم توانستند به معقوله احترام به خود را کاملاً متوجه شوند. دیگر اجباری در کار نبود که با زور تو را به سمت تبلیغات خود بکشند. بدون اینکه تو خواستار آن محصول باشی. در این دوران مردم با احساس نیاز به هر محصولی به راحتی به جستجوی آن می‌پرداختند و با توجه به سلیقه و علاقه خود آنقدر جستجو می‌کردند تا محصول مورد نظر خود را پیدا کنند. حالا این محصول بسیار برایشان دلپذیر و لذت بخش است، زیرا دقیقاً همان چیزی است که خواهان آن بودند.

سختی های مسیر تبلیغات

سختی های مسیر تبلیغات

در اینجا نوبت کسب و کارهاست که باید به هوش باشند. با داشتن و ساختن محتوای زیبا و جذاب بتوانند به مخاطبان خود چشمک بزنند و آن ها را به درون پاساژ اینترنتی خود بکشند. نکته قابل توجه دیگر در شبکه‌های اجتماعی به خصوص اینستاگرام ارتباط با مشتریان به صورت مستقیم و بی‌واسطه است.کسب و کارها می‌توانند با مشتریان خود به صورت مستقیم در ارتباط باشند و پاسخگوی ابهامات و سوالات آن ها باشند و بازخوردشان را دریافت کنند. این ارتباط می‌تواند به بهبود تصویر برند و تصویر ذهنی آن ها در خصوص شرکت یا کسب و کارشان و افزایش رضایت مشتریان کمک کند. کسب و کارهایی که به صورت فیزیکی مشغول به کار هستند، ویترینشان را فقط افراد محدودی در محله خودشان می‌بینند، اما افرادی که به صورت اینترنتی و اینستاگرامی فعالیت می‌کنند، مثل این است که ویترین سیال داشته باشند و سرتاسر ایران با این ویترین در حرکت باشند.

مزیت اینستاگرام

مزیت اینستاگرام

خوبی اینستاگرام این است که می‌توانیم از ابعاد مختلفی برای تبلیغات استفاده کنیم. مثلاً با داشتن یک متن کارا  و با داشتن تصاویر زیبا و واقعی و ویدیوهای اورجینال برای تبلیغات از محصولمان.

اگر با زبان خودمان برای محصولمان تبلیغ کنیم، خیلی بیشتر می‌توانیم در دل مخاطبانمان جای بگیریم.

در اینستاگرام به صورت اصولی می‌توانیم از ابزارهای مدیریت ارتباط با مشتری برای رد و بدل کردن پیام‌ها و جوابگویی به سوال‌ها و نیازهای مخاطبان استفاده کنیم.

هر فردی که خواهان پیشرفت و دیده شدن است باید راه‌های افزایش این پیشرفت را نیز آموزش ببینند. باید بتواند کارهایی را انجام دهد که دنبال کنندگان بیشتری ترغیب به دیدن آن ها شوند.

از جمله کارهایی که می‌توان انجام داد تا در اینستاگرام مطرح باشیم موارد زیر می‌باشد:

از جمله کارهایی که می‌توان انجام داد تا در اینستاگرام مطرح باشیم موارد زیر می‌باشد:
 • استفاده از هشتگ‌های مرتبط با موضوعاتی که پست‌های شما درباره آن هاست
 • ایجاد محتوای جذاب و متنوع
 • ارائه محتوای ارزشمند و مفید برای کاربران
 • استفاده از تبلیغات و پرداخت برای جذب بیشتر تعداد کاربران
 • ارتباط با دیگران پاسخگویی به نظرات آن ها
 • ترویج پروفایل خود در شبکه‌های اجتماعی دیگر
 • ایجاد همکاری با سایر کاربران و صفحات مشابه
 • استفاده از ابزارهای تحلیلی برای درک بهتر نیاز کاربران
 • استفاده از تکنیک‌های روانشناسی برای جذب کاربران مانند استفاده از رنگ‌ها و تصاویر مطلوبارائه محتوای انحصاری و تخصصی در حوزه خاص شما

در ادامه توضیحاتی در مورد مهم ترین مزیت ها ذکر می کنیم.

هشتگ و هشتگ گذاری در اینستاگرام

هشتگ و هشتگ گذاری در اینستاگرام

هشتگ و هشتگ گذاری در اینستاگرام بسیار اهمیت دارد. دلایلی که استفاده از هشتگ برای پیشرفت در اینستاگرام مهمه اینه که به ما کمک می‌کنه بتوانیم پست‌های مرتبط و خاص رو به راحتی پیدا کنیم. توسط هشتگ گذاری می‌توانیم کاربران جدید را پیدا و جذبشان کنیم. با وجود هشتگ گذاری می‌توانیم تعامل با کاربران را افزایش بدهیم. با داشتن هشتگ‌های محلی می‌توانیم کاربرهای  محلی خودمان رو پیدا کنیم .می‌تونیم از هشتگ‌ها و ترندهای پر استفاده برای جذب کاربران بیشتر استفاده کنیم و در نهایت ارتقای سئو در نتایج جستجوی اینستاگرام داشته باشیم.

ابزارهای تحلیلی اینستاگرام

ابزارهای تحلیلی اینستاگرام

چرا استفاده از ابزارهای تحلیلی توی پیشرفت اینستاگرام می‌تواند بهمون کمک کند.

باید این را بدانیم که با استفاده از ابزارهای تحلیلی می‌توانیم در بهینه‌سازی فعالیت‌های بازاریابی و جذب تعداد بیشتر کاربران نقش داشته باشیم.

 • با استفاده از ابزارهای تحلیلی ما می‌توانیم تعداد بازدیدها، دنبال کنندگان، نظرات و پیام‌ها را دنبال کنیم.
 • میزان تعامل با کاربران، شناسایی و دسته‌بندی کاربران برای درک بهتر بازار هدف را می توانیم داشته باشیم.
 • در ضمن این آمارهای تحلیلی به ما یه سری گزارشات دقیق برای ارزیابی فعالیت‌های بازاریابی می دهند و می‌تواند برای بهبود استراتژیمان موثر باشند.
 • با کمک این آمارها و تحلیل‌ها می‌توانیم نقاط ضعف و قوت صفحه‌مان را پیدا کنیم و تمام اینا نقشی که دارند این است که در جذب بیشتر تعداد کاربران موثر هستند.

محتوای جذاب اینستاگرامی

محتوای جذاب اینستاگرامی

ایجاد محتوای جذاب پایه اصلی جذب مشتری هست. هفته پیش کارتون لوگوی نینجا رو می‌دیدم که در آن گفته  شد، برای نینجا قوی شدن علاوه بر نام نینجا این مهمه که چیزی ویژه ای درون خودت داشته باشی.

این حرف یک تلنگری به ذهنم زد که برای پیشرفت کسب وکار اینستاگرامی حتماً باید یک محتوای جذاب و مفید برای مخاطبین خاص داشته باشیم. با محتوای خاص و ارزنده مخاطب ما احساس شایسته بودن می کند و این حس زیبا در درونش باعث می شود، همیشه بخواهد صفحه ما را  دنبال کند. برای داشتن یک محتوای جذاب می‌تونیم از تصاویر با کیفیت بالا، ویدیوهایی با ارزشمندی بالا تهیه کنیم.

با ایجاد یک محتوای خلاق و متنوع می‌توانیم تاثیر پذیری بیشتری داشته باشیم و هرچه تولید محتوای ما با مخاطب ما تناسب بیشتری داشته باشه، تعداد بازدیدها از صفحه‌مان بالا تر می رود.

زمان مناسب برای کار در اینستاگرام

داشتن یک زمان‌بندی مناسب برای انتشار محتوا، اینکه مخاطب یک روز از ما پیامی دریافت نکند و برود برای چند ماه دیگه. بلکه به صورت منظم، پیوسته،  می توالن گفت ما باید با کیفیت عالی انتشار محتوا را داشته باشیم.

شناخت مخاطب هدف در اینستاگرام

شناخت مخاطب هدف در اینستاگرام

یک نکته مهم برای انتشار محتوای با کیفیت اینه که ببینیم مخاطب هدف ما در ابتدا چه گروه سنی هستند. مثلاً اگر گروه سنی نوجوان باشند می‌توانیم از رنگ‌های شادتر، فونت‌های متنوع‌تر برای آن‌ها استفاده کنیم. اگر قشر مخاطب ما افراد بزرگسال هستند، می‌توانیم از رنگ‌های پخته‌ و سنگین‌تر استفاده کنیم. اگر مخاطب هدف ما قشر کارمند هستند یا ……… می‌توانیم یک نوع تکنیک متفاوت برای آن ها داشته باشیم. پس با توجه به مخاطب هدف ما می‌توانیم از تکنیک‌های روانشناسی مختلفی برای آن ها استفاده کنیم و دقیقاً با مخاطبان ویژه خودمان با توجه به سلایق خودشان ارتباط برقرار کنیم.

رقابت اینستاگرامی

رقابت اینستاگرامی

برای نتیجه‌گیری می‌توانم بگویم که اگر می‌خواهیم در این رقابت اینستاگرامی موفق باشیم، بهتر است روی محتوای خودمان کار کنیم و هر روز سعی کنیم یک مطلب ویژه یاد بگیریم و برای ساختن یک محتوای زیبا تلاش کنیم.

همانطور که گفتم در اینستاگرام به راحتی می‌توانیم محصولاتمان را تبلیغ کنیم و یک فروش خوب و ایده‌آل داشته باشیم. تحلیل‌ها و شناسایی مخاطب هدف به ما کمک می‌کند که بتوانیم استراتژی مناسبی برای اینستاگرام داشته باشیم. تا بتوانیم  فروش بیشتری را تجربه کنیم. ما می‌تونیم از طریق اینستاگرام برندمان را توسعه بدهیم و آن را به مردم معرفی کنیم.

سئو کردن در اینستاگرام چیست؟

سئو در اینستاگرام به مجموعه روش‌ها و تکنیک‌هایی گفته می‌شود که با استفاده از آن ها می‌توان بازدید و تعامل با کاربران را افزایش داد و در نتیجه بهبود رتبه صفحه خود را در نتایج جستجوی اینستاگرام تجربه کرد.

راه های سئوی اینستاگرامی

راه های سئوی اینستاگرامی

پس برای داشتن سئو در اینستاگرام باید از هشتگ‌های مرتبط استفاده کنیم.

 • از تصاویر با کیفیت و بهینه استفاده کنیم.
 • داشتن متن‌های با کیفیت و کلمات کلیدی مناسب
 • استفاده از استوری‌ها و ویدیوهای جذاب
 • استفاده از لینک‌های دائمی در بیوگرافی
 • داشتن یک زمان‌بندی برای انتشار محتوا همه و همه مواردی هستند که به ما سئو شدن در اینستاگرام می‌توانند کمک کنند.

تبلیغات‌های اینستاگرامی به چه صورتی می‌تواند باشد؟

تبلیغات اینفلوئنسرها

تبلیغات اینفلوئنسرها

به این خاطر که اینفلوئنسرها در هر کشوری طرفدارهای بسیاری دارند، اگر بخواهیم در کسب و کاری پیشرفت کنیم با توجه به حرفمان و با توجه به اینفلوئنسرهای خاص کسب و کارمان می‌توانیم به آن ها تبلیغات واگذار کنیم تا در صفحه شخصی خودشان تبلیغ برند یا محصول ما را انجام دهند. اگر خودمان بتوانیم کلیپ تبلیغاتی بسازیم که چه بهتر اگر نه می‌توانیم به افرادی که در ساخت و تدوین آن مهارت دارند بسپاریم. تحقیقات نشان داده که تاثیرگذاری بازاریابی اینستاگرامی از ۵۵  درصد در سال ۲۰۱۹ به ۷۳ درصد در سال ۲۰۲۲ افزایش پیدا کرده است.

داشتن پست‌های ارگانیک

داشتن پست‌های ارگانیک

اگر بتوانیم برای صفحه اینستاگرامی خود یک سری محتواهای نو و تازه و خلاقانه ایجاد کنیم به راحتی می‌توانیم صفحه خود را بالا ببریم و ارتقا دهیم. ما باید نیاز مخاطب خودمان را بشناسیم و برای آن نیاز مطلب تولید کنیم. اعتماد، وفاداری میاره. پس باید ما این اعتماد را ایجاد کنیم. با داشتن محتواهایی که برای مخاطب کارساز باشد و دردی از دردهای مخاطب این اجتماع کم کند

داشتن استوری‌های جالب:

از زمانی که اینستاگرام قابلیت استوری را گذاشت، یعنی از سال ۲۰۱۶ تا الان به طور متوسط روزانه ۵۰۰ میلیون نفر از این قابلیت استفاده می‌کنند. داشتن استوری‌های مناسب می‌تواند نرخ تعامل بین مخاطبان را افزایش دهد.

اشتباهات و اخطارها در کسب و کار اینستاگرامی

اشتباهات و اخطارها در کسب و کار اینستاگرامی

افرادی که در کسب و کارها از اینستاگرام استفاده می‌کنند از یک سری مطالب پیروی می‌کنند که اشتباهات رایجی هستند و باید حتماً از آن‌ها خودداری کنند که به صورت زیر می باشند:

 • بی‌توجهی به مخاطبان هدف

اینکه ما به طور دقیق ندانیم برای چه افرادی قراراست محتوا تولید کنیم. نیمی از مخاطبان اینستاگرام کمتر از ۳۴ سال سن دارند و علاوه بر آن مخاطبان بزرگسال و جوانان نیز توسط اینستاگرام جذب شده‌اند. پس می‌توانیم با دقت بررسی کنیم که چه افرادی از صفحه ما استفاده می‌کنند و برای جذب هرچه بیشتر آن ها تلاش کنیم.

 • کیفیت پایین تصاویر و ویدیوها

یکی از شعارهای مهم من احترام به مخاطب است. اگر واقعاً حس کنیم که مخاطب دوست صمیمی ماست، تلاش می‌کنیم تا آنجا که شده متن، تصویر و ویدیوهای خوبی تهیه کنیم. اگر فرد کاری را بلد نباشد مشکلی نیست با آموزش و با گذشت زمان یاد می‌گیرد ولی اگر بلد باشد و نخواهد متن با کیفیت تولید کند، این ظلم به مخاطب هست و مخاطب به مرو زمان این موضوع را متوجه می‌شود.

پس بیاییم با داشتن کیفیت و زیبایی در ابتدا به خود و بعد به مخاطب خود احترام بگذاریم.

 • کپشن ها بی ربط

موضوع دیگر که حائز اهمیت است داشتن کپشن‌ها و زیرنویس‌های مرتبط می‌باشد. همانطور که می‌دانید اینستاگرام یک پلتفرم تصویری است، اما با داشتن کپشن‌ها و زیرنویس‌های مناسب هم می‌توانیم یک مسیر سریع تری را برای جذب مخاطب بپیماییم.

کپشن ها بی ربط
 • پست گذاشتن بدون برنامه

بی برنامه گی و نامنظم بودن باعث می‌شود، فراموش شویم. اینطور نباشد که یک هفته پست بگذاریم و ماه بعدی پست بعدی را بگذاریم. اگر قرار است هفته ای یک یا دو پست داشته باشیم، به صورت مرتب این کار را انجام دهیم. به نوعی می‌توان گفت همیشه در چشم مخاطب باشیم و جزئی از خانواده و دوستان مخاطب تبدیل شویم.

 • در نهایت بدون تجزیه و تحلیل اینستاگرامی جلو نرویم

با داشتن تحلیل‌ها، نقاط ضعف و قوت خودمان، بهتر می‌توانیم تصمیم گیری کنیم و بهتر می‌توانیم یک بازاریابی اینستاگرامی مناسب تهیه کنیم. تا بتوانیم برای مدت‌های طولانی برای مخاطبانمان سرآمد باشیم و فروش فوق العاده و عالی در محصولاتمان داشته باشیم.

دوست داشتم در انتهای مقاله با یک جمله انگیزشی در خصوص ترغیب شما برای شروع کسب و کارتون و اینکه برای موفق شدن باید تلاش کرد، به پایان برسانم.

جمله انگیزشی

سختی هایی که برای رسیدن به پیروزی وجود داره خیلی با ارزشه چون باعث خودباوری و اعتماد به نفس در ما میشه. برای به دست آوردن باید از دست داد و چه چیزی با ارزش تر از به دست آوردن نام و اعتبار

فکر نکنید از شما گذشته، یا امکانات کافی ندارید، یا پشتوانه محکمی ندارید. موانع و سختی ها برای همه وجود داره با وجود موانعی که دارید جلو برید و به آینده روشن فکر کنید. هیچ وقت برای تلاش کردن دیر نیست. به قول کره ای ها فایتینگ به معنی “جنگیدن تا موفق شدن”

موفقیت و شکست

در حال حاضر اینستاگرام به عنوان یکی از محبوب‌ ترین شبکه‌ های اجتماعی در دنیا شناخته می‌ شود که طرفداران بی‌شماری دارد و این شبکه اجتماعی فریبنده در سال 2010 توسط کوین سیستروم و مایک کرایگر دو مهندس خلاق کامپیوتر و نرم‌افزار ساخته شد و اکنون مالک اصلی آن شرکت فیسبوک است.