در اینجا بررسی کنیم که استفاده از اینستاگرام یا سایت برای فروش محصولات کدام‌یک مناسب‌تر می‌باشند.

پس باید در ابتدا نگاهی اجمالی به خصوصیات و مزایای هرکدام از این موارد یعنی سایت فروشگاهی و اینستاگرام داشته باشیم.

پیشنهاد می کنم برای آموزش راحت تر، ابتدا ویدئو رو تماشا کنید.

https://www.youtube.com/watch?v=WADclrLt4uo&t=11s

مزیت‌های داشتن اینستاگرام برای فروش محصولات به‌صورت زیر می‌باشد:

مزیت‌های داشتن اینستاگرام برای فروش محصولات به‌صورت زیر می‌باشد

در سال‌های اخیر استفاده از شبکه‌های اجتماعی رواج پیداکرده است. به‌خصوص شبکه اجتماعی اینستاگرام که بین مردم محبوبیت خاصی دارد و این دوست داشتن به اوج خود رسیده است.

جلوگیری از هزینه‌های زائد:

اگر در ابتدای کسب‌وکار خود هستیم و می‌خواهیم در ابتدای کار جلوی هزینه‌های زائد و اضافی را بگیریم و با  حداقل‌ها جلو برویم، در این حالت با استفاده از اینستاگرام شروع به کارکنید و مطمئن باشید که هزینه های تحمیلی برای شما وجود ندارد. و فقط با داشتن یک موبایل می توانیم  محصول خود را معرفی کنیم.

حتی اینستاگرام به ما کمک می کند که با استفاده از آمارها و ارقام احتمالی بتوانیم میزان مشتری ها و حضور آن‌ها را کنترل کنیم.

اگر از روش های اصولی و صحیح جلو برویم بعد از مدتی می‌توانیم جذب فالوور داشته باشیم وارد اکسپلور شده و دیده شویم.

معایب داشتن اینستاگرام برای فروش محصولات

معایب داشتن اینستاگرام برای فروش محصولات

بدون نظم و ترتیب برای محصولات

از معایب اینستاگرام این است که اگر پستی که برای معرفی محصول گذاشته باشیم به عنوان آخرین پست نشان داده می شود و به مرور زمان به پایین رفته و دیگر مشخص نیست. و هیچ ترتیب و دسته‌بندی برای فایل‌ها وجود ندارد و اگر فردی از محصول خوشش بیاید باید تمام پست‌ها را بگردد تا به محصول موردنظر خود برسد

و محصولات در صفحه ما گم می‌شوند.

و آپدیت کردن و به روز کردن قیمت‌ها مشکلی است در اینستاگرام وجود دارد و صاحبان کسب و کار با آن درگیر هستند.

عدم پرداخت مستقیم

موضوع بعدی زمانی که مشتریان محصولی را انتخاب کردند و بخواهند پرداختی داشته باشند باید از روش‌هایی مانند کارت به کارت کردن استفاده کنند و  واریز خود را انجام دهند و این سختی کپی شماره کارت و ورود به درگاه پرداخت حتی باعث شده افراد از ادامه خرید منصرف شوند.

از طریق اینستاگرام نمی‌توانیم به درگاه‌های اینترنتی متصل شوند و پرداختی داشته باشند.

خطر فیلتر شدن

یکی از مشکلات جامعه که امروز هم با آن سر و کار داریم عامل فیلتر شدن می باشد که ممکن است شبکه‌های اجتماعی هر لحظه با تهدید فیلتر شدن همراه باشند و چیزی که در این چند وقت با آن مشاهده بودیم فیلتر شدن اینستاگرام بود.  کسب و کارهایی که فکر نمی‌کردند که این کار انجام بشود و آن را فقط یک بازی سیاسی در نظر می‌گرفتند، امروز با مشکل مواجه شدند و برخی از کسب و کارها مجدداً تعطیل شدند. اینکه گفته می‌شود از چند شبکه اجتماعی استفاده کنیم به همین خاطر است که اگر شبکه ای با تهدیدی، فیلتر و یا مشکلاتی مواجه شد، کسب و کار ما دچار چالش و موانع نشود و همچنان بتوانیم به مسیر فروش محصولاتمان پیش برویم.

حالا نوبت آن رسیده که در خصوص راه‌اندازی کسب و کار از طریق سایت از طریق فروشگاه‌های اینترنتی و اینکه چه مزایایی دارند صحبت کنیم.

راه‌اندازی کسب و کار از طریق سایت و مزایای آن به صورت زیر می‌باشد:

راه‌اندازی کسب و کار از طریق سایت و مزایای آن به صورت زیر می‌باشد

دارای دسته بندی و ترتیب

سایت‌ها به راحتی می‌توانند دسته‌بندی‌های مشخصی داشته باشند همچنین شاخه‌ها و زیرشاخه‌ها می‌توانند مشخص باشند و مشتریان به راحتی می‌توانند وارد شاخه‌ها و حتی زیرشاخه‌ها شوند و محصولات مورد نظر خودشان را پیدا کنند.

مثلاً با برای لوازم جانبی دوربین وارد دسته دوربین می‌شوند و زیر شاخه لوازم جانبی دوربین را انتخاب می‌کنند و خیلی راحت‌ می‌توانند به محصول دسترسی داشته باشند.

به روز رسانی راحت

افرادی که از سایت و فروشگاه‌های اینترنتی برخوردار هستند راحت‌تر می‌توانند محصولاتشان را آپدیت و به روز رسانی کنند. زیرا سایت‌ها با دادن آلارم‌هایی نشان می‌دهند که محصولات پایان یافته‌اند و ما می‌توانیم محصولات جدیدی را جایگزین آن‌ها کنیم و حتی می‌توانند از طریق این فروشگاه‌ها، تخفیف‌های خود را اعمال نمایند.

درگاه پرداخت مستقیم

سایت‌‌های اینترنتی به طور مستقیم به درگاه‌های و پرداخت‌های مستقیم مرتبط می‌شود و مشتری‌ها به راحتی بدون صرفه وقت و مشکلات موجود می‌توانند وارد درگاه پرداخت شوند و محصول خود را خریداری کنند و اطلاعات خریدشان در پنل کاربری بانک‌ها ذخیره می‌شود. این راحتی برای مشتریان خیلی دلچسب و دلپذیر است.

جستجوی آسان

یک مورد دیگر که سایت‌ها بهره‌مند هستند این است که مخاطبان می‌توانند محصولات خود را جستجو کنند  بعد از انتخاب شاخه می توانند زیرشاخه خود را با جستجو پیدا کنند یا نه از اول شاخه خود را با جستجو پیدا کنند و اینکه این موضوع هم یک راحتی دیگری برای مشتریان ایجاد می‌کند

عدم خطر فیلتر شدن

خطر فیلتر شدن در سایت‌ها وجود ندارد. فیلتر شدن برای در شبکه‌های اجتماعی و پیام رسان‌های خارجی دیده شده و کمتر  در خصوص سایت‌ها موردی گزارش شده است. مگر اینکه موارد غیر اخلاقی یا مواردی بوده که گزارش شده و سایتی به صورت موردی فیلتر شده است.

حالا که در خصوص مزایای داشتن فروشگاه اینترنتی صحبت کردیم می‌خواهیم در خصوص معایب آن هم بحث کنیم.

اینکه علاوه بر داشتن یک سری خوبی‌ها معایبی نیز برای ما دارد.

اینکه علاوه بر داشتن یک سری خوبی‌ها معایبی نیز برای ما دارد.

هزینه اولیه برای شروع کار

در ابتدای شروع زمانی که می‌خواهیم سایت یا یک فروشگاه اینترنتی داشته باشیم باید برای ساختن آن هزینه‌ای انجام بدهیم.

باید کسی که در طراحی سایت می‌باشد و در آن کار خبره و ماهر است هزینه‌ای پرداخت کنیم. حتی این موضوع هم تا حدی حل شدنی است و با استفاده از سایت سازها یا فروشگاه سازها می‌توانیم قیمت‌های طراحی سایت را پایین بیاوریم.

زمان برای دیده شدن

خوب همان‌طور که می‌دانیم برای اینکه در سایت‌ها فروشگاه‌های اینترنتی دیده شویم باید در صف اول و رتبه‌های خوب گوگل قرار بگیریم به نوعی باید سئوی بهینه داشته باشیم و این داشتن سئوی بهینه زمان‌بر است و نیاز به معیارها و استانداردهایی دارد تا به آن ویژگی برسیم.

در ادامه به مقایسه اینستاگرام و شبکه و فروشگاه‌های اینترنتی های می‌پردازیم.

در ادامه به مقایسه اینستاگرام و شبکه و فروشگاه‌های اینترنتی های می‌پردازیم.

برای داشتن فروشگاه‌های اینترنتی باید بهینه سازی سئو داشته باشیم که این موضوع زمان‌بر است تا بتوانیم در رتبه خوب گوگل قرار بگیریم.

در اینستاگرام نیز یک زمانی را برای جذب فالوور و برای وارد اکسپلور شدن باید سپری کنیم. زیرا با استفاده از روش‌های مناسب، داشتن محتوای عالی و حتی استفاده از تبلیغات زمان‌بر می‌باشند و مانند سایت‌های فروشگاهی یک زمانی را برای این کار اختصاص می‌دهیم.

همان‌طور که گفتیم برای ساختن سایت هزینه‌ای باید داشته باشیم. اما اینستاگرام نیاز به هزینه‌ای ندارد می‌توانیم برای شروع کسب و کار و برای اینکه بخواهیم از زوائد و هزینه‌های اضافی بکاهیم می‌توانیم از اینستاگرام شروع کنیم . ولی برای داشتن یک کسب و کار بزرگ‌تر و پیشرفته‌تر مجبوریم یک سایت فروشگاهی داشته باشیم.

اینستاگرام جنبه فان و تفریحی آن غالب است و سایت ها جنبه خرید و فروش و آگاهی از برند آن‌ها پررنگ تر است.

مقایسه اینستاگرام و سایت