خیلی از ما زندگی پدران و پدربزرگان خود را دیده‌ایم، در کسب و کار خود، با بحران‌ها و موانعی روبرو می‌شدند، که صرفاً توسط رقبا برایشان ایجاد می‌شد.

به کار بردن روش‌های نادرست همیشه یکی از ابزارهای رقبا بوده که به علت ناتوانی در رقابت و نداشتن امتیازهای ویژه و به طور یقین نداشتن اخلاق انسانی به کار می‌برند.

سئوی منفی چیست

امروزه با رواج خریدهای اینترنتی و با پیشروی زندگی بشر به سمت خریدهای اینترنتی، روش‌های نادرست و ناعادلانه به سمت اینترنت و خریدهای اینترنتی روانه شده است.

همانطور که در دنیای تجارت سنتی، تبلیغات‌های منفی یا ایجاد موانع برای کسب و کارها رونق داشته، در تبلیغات اینترنتی نیز روش‌هایی برای مانع تراشی کسب و کارها وجود دارد که از آن ها به عنوان سئوی منفی یا نگاتیو سئو یاد می‌شود.

در ابتدا باید بیاموزیم که تعریف سئو منفی چیست؟ و آیا راهکاری وجود دارد که بتوانیم این روش ناپسند را مهار کنیم.

تعریف سئو منفی چیست

حالا که متوجه شدیم در دنیای رقابت یک سری ناجوانمردانی‌هایی وجود دارد به توضیح این گونه مسائل در دنیای رقابتی سایت‌های اینترنتی می‌پردازیم.

در کل می‌خواهیم بدانیم که سئوی منفی یعنی چه؟

به هرگونه فعالیتی که از سمت رقبا صورت بگیرد با این نیت که بخواهند ما را به عقب بکشانند و به اطلاحی رتبه سئوی ما را پایین بیاورند، می‌گویند.

سئوی منفی به دو صورت صورت انجام می‌شود:

سئوی منفی به دو صورت صورت انجام می‌شود:

گول زدن گوگل و یا ضعیف جلوه دادن سایت در نزد گوگل

می‌خواهم این موضوع را بیان کنم که رقبا برای به کار بردن سئوی منفی از چه راهکارهایی استفاده می‌کنند؟

خرید بک لینک

در ابتدا این را توضیح بدهم که برخی از رقبا عملی که انجام می‌دهند این است که تعداد زیادی بک لینک برای سایت ما خریداری می‌کنند، تا به گوگل بفهماند که ما در حال خرید بک لینک هستیم و در حال تخلف. (گول زدن گوگل) با این عمل گوگل رتبه سایت ما را کاهش می‌دهد.

درست است که بک لینک یکی از عناصر مهم در اصول سئو محسوب می‌شود. اما داشتن بک لینک‌های زیاد نشان دهنده رشد یک شبه یا همون سئوی کلاه سیاه می‌باشد.

سئو کلاه سیاه مجموعه‌ای از تکنیک‌ها برای کسب جایگاه سریع در نتایج گوگل است که با استانداردهای و الگوریتم‌های گوگل در تضاد می‌باشد و گوگل این را متوجه شده و جزو فریب‌های خود محسوب می‌کند. بنابراین داشتن بک لینک‌های زیاد مغایر با اصول گوگل می‌باشد و با این موضوع مبارزه می‌کند.

پس اگر رقیب برای ما بک لینک‌های زیادی بخرد در واقع به گوگل این را می‌فهماند که ما در حال تخلف هستیم و رتبه ما را کاهش می‌دهد. این یک افراد رفتار نادرستی است که رقیب در پیش می‌گیرد و به عنوان سئوی منفی گفته می‌شود.

هک کردن سایت

هک کردن سایت

روش دیگه که رقبا در پیش می‌گیرند تا سایت ما را تضعیف کنند، هک کردن سایت ما می‌باشد.

رقبا می‌توانند محتویات سایت ما را حذف یا دستکاری کنند و با تغییر محتوای ما می‌توانند باز هم رتبه سئوی ما را کاهش دهند. زیرا با این عمل به گوگل می‌فهمانند که سایت ما طرفدار زیادی ندارد و ضعیف عمل می‌کند و یکی از موضوعاتی که برای گوگل مهه، این است که در چشم مخاطبان، سایت قوی و مهم باشیم. در صورت مغایرت با این موضوع رتبه سئوی ما را کاهش می‌دهد.

رقبا با هک کردن سایت علاوه بر اینکه محتوای متنی ما را حذف یا تغییر می دهند، می‌توانند محتوای کپی شده‌ای از سایر سایت‌ها وارد سایت ما کنند. برای گوگل محتوای کپی شده بسیار با اهمیت است اینکه” کپی برداری از سایر سایت‌ها نباشد” و با این کار به سایت ما ضربه می‌زند.

مورد بعدی، کارهایی که رقبا می‌توانند انجام دهند اینکه:

کارهایی که رقبا می‌توانند انجام دهند اینکه:

ظاهر سایت ما را تغییر دهند،

سرعت سایت را کاهش دهند

از طرف سایت ما به یک سری سایت بی ارزش لینک دهند،

لینک‌هایی که به سایت‌های مهم داده ایم را پاک کنند

و یا فایل‌های مهم داخل سایت ما را حذف کنند.

استفاده از شبکه های اجتماعی

راه دیگر برای بی اعتبار کردن رتبه سایت ما و پایین آوردن رتبه سایت از طریق شبکه های اجتماعی می باشد.

در این دهه فاکتورهای دیگری برای رتبه‌بندی سئو با ارزش شده است و آن فعال بودن در شبکه‌های اجتماعی می‌باشد. یعنی فعالیت‌هایی که از طریق شبکه‌های اجتماعی صورت می‌گیرد برای گوگل با اهمیت است.

گوگل به بررسی شبکه‌های اجتماعی در خصوص برند ما می‌پردازد و اگر طرفداران زیادی و مخاطبان زیادی داشته باشیم یک امتیازی برای سایت ما محسوب می‌کند افراد رقبا با بی‌اعتبار کردن شبکه اجتماعی ما می‌توانند اعتبار ما را در گوگل پایین بیاورند.

نکته ضروری اینکه:

نکته ضروری اینکه

زمانی که گوگل متوجه می‌شود که سایت ما در حال هک شدن است خواه یا ناخواه رتبه ما را کاهش می‌دهد. زیرا نگران این موضوع است که اطلاعات مشتریان توسط رقبا هک نشوند و این موضوع برای گوگل بسیار با اهمیت است. بنابراین در سرچ کنسول این موضوع را به صاحب سایت اطلاع می‌دهد و رتبه سایتی را کاهش داده و به کاربران هم اخطار می‌دهد که از این سایت استفاده نکنند.  همه این موارد باعث می‌شود که رقبا به هدف خود که کاهش سئوی ما و رتبه ما بود برسند.

راه های مقابله با سئوی منفی چیست؟

راه های مقابله با سئوی منفی چیست؟

یکی از راه‌های مقابله با این موضوع به کار بردن راهکارهایی برای افزایش امنیت سایت می‌باشد. اگر سایت‌ وردپرسی برای خود تهیه کرده‌اید، بهتر است موارد زیر را به کار بگیرید:

در ابتدا پس از نصب سایت وردپرسی بهتر است یک افزونه‌ای برای افزایش امنیت روی سایت خود نصب کنید

مداوم و پیوسته از سایت خود پشتیبان‌گیری کنید

سعی کنید از سایت‌های معتبر هاست تهیه کنید

افزونه و قالب‌های سایت‌های معتبر را دانلود کنید

برای ورود به پنل خود رمز پیچیده و سختی بگذارید

مقابله با روش‌های ساخت بک لینک نامناسب توسط رقبا چیست؟

مقابله با روش‌های ساخت بک لینک نامناسب توسط رقبا چیست؟

یکی از روش مقابله استفاده از گوگل سرچ کنسول می باشد. که یک سری آمارهای بک لینک‌ها را به ما می‌دهد که در اغلب مواقع دقیق نیستند.

روش دوم:

پس بهتر است در این گونه مواقع از ابزارهای آنالیز بک لینک مناسب استفاده کنیم.

مثل SEMrush

 مثل ابزار سایت MOZ

یا ابزار سایت Ahref

SEO power Suite

هر چند وقت یکبار سایتمون را با  ابزارهای دقیق لینک‌های سایت را آنالیز کنیم.

SEO power Suite

حالا اگر در سایت ما لینک‌های نامناسب و نامتعارف دیده شد چه کاری باید انجام دهیم؟

حالا اگر در سایت ما لینک‌های نامناسب و نامتعارف دیده شد چه کاری باید انجام دهیم؟

یکی از کارهایی که می‌توان انجام داد این است که می‌توانیم اسامی سایت‌های نامناسب و اسپم را در اختیار ابزاری به نام دیسوو گوگل (Disavow) قرار دهیم. این ابزار می‌تواند  این گونه به ما کمک کند، این که به گوگل بفهماند این لینک‌ها از طریق سایت ما وارد نشده و رقبا برای ما ایجاد کرده‌اند.

پس زمانی که به آنالیز و بررسی بک لینک ها پرداختیم و به سایت‌های نامتعارف رسیدیم بهترین کار معرفی به ابزار دیسوو گوگل می‌باشد تا این ابزار لینک‌های مشکوک را به گوگل معرفی کند تا آن ها بی اثر شوند.

دیسوو گوگل

مبارزه با تخریب رتبه از طریق شبکه اجتماعی چیست؟

مبارزه با تخریب رتبه از طریق شبکه اجتماعی چیست؟

برای مقابله با این رویکرد مخرب در شبکه‌های اجتماعی بهتر است از نام‌های معتبر برند یا کسب و کارمان برای ساخت شبکه‌های اجتماعی مان استفاده کنیم تا رقبا به این واسطه نتوانند صفحه‌ای به نام ما تولید کرده و باعث تخریب پیج مان شوند.