سازمان ها برای تسهیل تعامل بین افراد اعم از مشتریان فعلی یا بالقوه و کارمندان یا مشتریان و محصولات یا خدمات خود محتوا تولید می کنند و محتوا نقش مهمی در اطمینان از روان و دلپذیر بودن تجربه تعامل با یک سازمان دارد و بیشتر شرکت‌ ها پول و منابع را برای ایجاد و نگهداری محتوایی که برای کاربران بی‌معنی و برای سازمان‌ها بی‌سود است را هدر می‌ دهند و این به این دلیل است که آنها فاقد استراتژی محتوا هستند.

استراتژی محتوا عبارت است از برنامه ریزی مداوم برای ایجاد و ارائه و مدیریت محتوای مفید و قابل استفاده و مؤثر در مورد یک موضوع خاص یا مجموعه ای از موضوعات و این تعریف اصلی از استراتژی محتوا توسط کریستینا هالورسون در کتاب سال 2009 خود استراتژی محتوا برای وب با نسخه دوم منتشر شده در سال 2012 ایجاد شد و یک استراتژی محتوا تضمین می کند که هر قطعه از محتوا در این تجربه یک هدف قانونی را خدمت کرده و حفظ می کند.

 • نکته محتوا ( هدف تجاری یا نیاز کاربر )
 • چه کسی اطلاعات را مالک ، ایجاد ، اندازه گیری و نگهداری خواهد کرد
 • چگونه و کجا محتوا به بهترین وجه نیاز های کاربران را برآورده می کند مانند قالب ها و کانال ها و سبک و لحن و استفاده از کلمه و غیره
 • چگونه محتوا باید ساختار و برچسب‌گذاری و سازماندهی شود تا قابلیت یافتن و مشاهده متنی را داشته باشد
 • چگونه محتوا منتشر می شود و در تجربه کلی قرار می گیرد

استراتژی محتوا در مقابل تاکتیک های محتوا

استراتژی محتوا در مقابل تاکتیک های محتوا

مردم بیشتر استراتژی محتوا را با تاکتیک‌ های مرتبط با محتوا اشتباه می‌ گیرند و مانند کپی‌نویسی یا ویرایش و ساخت ویدیو و طراحی اینفوگرافیک و ارسال تبلیغات رسانه‌ های اجتماعی و استراتژی محتوا مقدم بر تاکتیک ها است و تاکتیک ها را برنامه ریزی می کند و روشن می کند و به یک هدف معنادار متصل می کند.

بسیاری از سازمان‌ ها محتوا را به‌جای دارایی به عنوان یک فکر بعدی در نظر می‌ گیرند و آنها طراحی رابط کاربری را به جای اطلاعات مورد نیاز مردم در اولویت قرار می دهند و دیگران نیاز به استراتژی محتوا را تا زمانی که خیلی دیر نشده نادیده می گیرند و محتوا آنقدر دست و پا گیر و نامنسجم می شود که کاربران محصولات یا خدمات را به طور کامل رها می کنند و تلاش‌ های پاکسازی محتوا در مقایسه با اتخاذ یک رویکرد استراتژیک از ابتدا به زمان بیشتری نیاز دارد.

متخصصان محتوا

متخصصان محتوا

متخصصان محتوا که به‌ عنوان تیم‌ های UX تک‌نفره کار می‌ کنند و از عدم درک استراتژی محتوا در سازمان‌ هایشان ابراز ناامیدی کردند و بسیاری از این متخصصان محتوا گزارش دادند که از آنها انتظار می رود محتوا را نویسنده و ویرایش و بازاریابی کنند و تاکید نامتعادل بر تاکتیک ها و فرصت کمی برای تفکر جامع در مورد محتوا به آنها می گذارد و صرف نظر از دلیل سردرگمی سرعت را کم کنید و قبل از ایجاد محتوا برای آن برنامه ریزی کنید و شناسایی اهدافی که به سازمان و کاربران آن برای همسو کردن تلاش ها و تشکیل یک استراتژی منسجم برای محتوا خدمت می کند.

مراحل استراتژی محتوا

مراحل استراتژی محتوا
 • برنامه ریزی
 • ایجاد
 • نگهداری
 • لغو انتشار یا حذف از محصول دیجیتال یا تجربه کاربر

هنگامی که یک قطعه از محتوا به مرحله تعمیر و نگهداری می رسد و به طور مداوم در مراحل برنامه ریزی و ایجاد و نگهداری به عقب برمی گردد تا زمانی که برای حذف یا انتشار نشده آماده شود و همه اینها به طور مداوم در طول چرخه زندگی هر قطعه از محتوا رخ می دهد و هر مرحله بر اجزا و ابزار ها و تاکتیک‌ های متفاوتی برای برقراری ارتباط با استراتژی محتوا به‌ عنوان یک کل متکی است و فعالیت‌ هایی مانند موارد زیر را به خوبی اجرا می‌ کند.

 • تحقیقات کاربر متمرکز بر محتوا که به درستی انجام شده است
 • القای هدفمند محتوای جدید و ایده‌پردازی و زمان‌بندی
 • انتخاب قالب و رعایت استاندارد ها در حین ایجاد و انتشار
 • بررسی محتوای موجود از نظر دقت و ضرورت
 • اندازه گیری آگاهانه و نظارت بر محتوا برای موفقیت
 • حذف محتوای قدیمی یا غیر ضروری
 • آموزش متقابل کارکردی و حمایت از استراتژی محتوا

استفاده از داده های موجود

استفاده از داده های موجود

داده‌ های موجود را مرور کنید و محتوا را با کاربران آزمایش کنید تا سؤالات آنها و شکاف‌ های دانشی را که محتوای جدید یا بهبود محتوای موجود می‌ تواند پر کند و درک کنید و در صورت نیاز روش‌ های تحقیقاتی بیشتری را در نظر بگیرید تا به سؤالات مربوط به نحوه عملکرد محتوایتان پاسخ دهید و از یک بیانیه استراتژی محتوا برای خلاصه کردن آنچه که محتوا قرار است انجام دهد استفاده کنید و تاکتیک های محتوا ممکن است تغییر کنند و اما استراتژی باید در طول زمان ثابت بماند و فرآیند های مناسبی برای مالکیت و حمایت از محتوا دارید و نقش ها و مسئولیت ها را روشن کنید و در مورد یک مدل مدیریت محتوا تصمیم بگیرید تا مشخص شود چه کسی یا چه چیزی محتوای جدید یا به روز رسانی محتوای موجود را آغاز می کند.

خواه چند نفر باشند که این وظایف مهم را انجام می دهند یا یک تیم کامل ، زمان ، مهارت ها و نقاط قوت افراد را هنگام توسعه استراتژی محتوا در نظر بگیرید و از یک تقویم سرمقاله برای برنامه ریزی و برقراری ارتباط واضح فرآیند های ایجاد و انتشار و نگهداری محتوا استفاده کنید و خبری از تعویض لحظه آخری lorem-ipsum نیست و قبل از شروع به فعالیت های طراحی در مورد آنچه واقعاً در طراحی و ایجاد محتوا دخیل است فکر کنید و سوالات و ابزار های زیر را در نظر بگیرید:

قبل از شروع فعالیت طراحی

قبل از شروع فعالیت طراحی

قبل از شروع فعالیت های طراحی از چارچوب های محتوا برای ایده پردازی و کاوش اولیه استفاده کنید و مطمئن شوید که محتوا در همان ابتدا وارد شده است و نه زمانی که کسی متوجه می شود که محتوا آشفته است و بهترین شیوه ها و استاندارد های سرمقاله و دستورالعمل های سبک را برای اجزای محتوا در سیستم طراحی خود مستند کنید و با شرکای طراحی UX و بازاریابی همکاری کنید تا برند را در تجربه محتوا بگنجانید و در صورت لزوم تیم های قانونی و نظارتی را زودتر درگیر کنید تا از چرخه های طولانی بررسی و خروج از ریل در آخرین لحظه جلوگیری کنید.

از یک چک لیست الزامات محتوا برای ترسیم مدل‌سازی محتوا ، ساختار ، معماری اطلاعات ، ابرداده ، برچسب‌گذاری ، دسترسی و جامعیت استفاده کنید و از نقشه دارایی استفاده کنید تا پیامد های محتوای متقابل کانال را در نظر بگیرید و نحوه هماهنگی و اتصال و نمایش چیز ها را با هم هماهنگ کنید.

نگهداری و و حاکمیت

نگهداری و و حاکمیت

نگهداری و حاکمیت تعیین می کند که چه زمانی و چگونه محتوا برای نظارت بر کیفیت و موفقیت بررسی شود و برای مستندسازی یک برنامه و فرآیند نگهداری محتوا سؤالات زیر را بپرسید.

 • چه کسی در قبال نگهداری محتوا مسئول و پاسخگو خواهد بود؟ یک شورای مدیریت محتوا تشکیل دهید تا به طور منظم بررسی و تصمیم بگیرد که با محتوای کم کارایی و نادرست یا قدیمی چه کاری انجام دهد.
 • هر چند وقت یک‌بار به فهرست و ممیزی خود بازبینی می‌ کنیم و محتوای جدیدی به آن اضافه می‌ کنیم؟ راهنمای سبک و ابزار ها و استاندارد های ما چطور؟ با حداقل یک فاصله زمانی 3 ماهه برای بررسی محتوا و حمایت از وثیقه شروع کنید.
 • هر محتوای جدیدی را به ممیزی خود اضافه کنید و عبارات جستجویی را که مردم بیشتر استفاده می کنند را بررسی کنید و تعیین کنید که آیا می توانند آنچه را که نیاز دارند بر اساس ساختار محتوا و ابرداده و برچسب ها پیدا کنند یا خیر و از معیار های یکسانی در ممیزی محتوای خود برای تعیین سرنوشت محتوا استفاده کنید و به چک لیست تعمیر و نگهداری مراجعه کنید تا تصمیم بگیرید کدام معیار ها را برای تصمیمات تعمیر و نگهداری و به روز رسانی اولویت بندی کنید.
 • تغییرات چگونه آغاز و ابلاغ می شوند؟ پس از هر دوره بازبینی فهرستی از محتوای به روز شده یا بازنشسته را به اشتراک بگذارید و تاریخ آخرین به روز رسانی ها و چرخه بررسی برنامه ریزی شده بعدی را درج کنید و از یک کارت امتیازی محتوا استفاده کنید تا نشان دهید چگونه ایجاد محتوا یا تغییرات محتوا باعث افزایش درآمد و رضایت کاربر یا تکمیل موفقیت‌آمیز کار می‌ شود و موارد ضبط شده یا نقل قول از کاربران را برای اثبات ارزش نگهداری و مدیریت محتوا درج کنید.

محتوا بر خود حکومت نخواهد کرد و بررسی مداوم محتوا ریسک و ابهام در مورد موفقیت محتوا را کاهش می دهد و به سرعت تصمیم بگیرید که آیا محتوای کم کارایی را بهبود دهید و جایگزین کنید یا حذف کنید و به عنوان بخشی از نگهداری محتوا اهمیت نظارت تدریجی بر موفقیت محتوا را به دیگران آموزش دهید تا در دراز مدت در زمان و سلامت عقل صرفه جویی کنید.