متاورس چیست و چرا باید به آن اهمیت دهید؟

متاورس یک مفهوم کاملاً جدید است، اما سرعتی که اخیراً با آن شروع به خبرساز شدن کرده است، چشمگیر است. و به نظر می‌رسد که معنای “metaverse” هر روز گسترش می‌یابد، زیرا برندها و مشاغل شناخته‌ شده‌تر و بیشتر شروع به گنجاندن آن در برنامه‌های بلندمدت خود می‌کنند.

در حالی که همه؛ از افراد مشهور گرفته تا برندهای جهانی مانند نایک درگیر این موضوع شده‌اند، فیس‌بوک مسئول به حرکت درآوردن صدای متاورس است. این شرکت، پیشگام در رسانه های اجتماعی (به نوعی اولین نسخه خود متاورس) اخیراً یک تغییر نام تجاری بزرگ را پشت سر گذاشته است. فیس‌بوک اکنون متا است و این شرکت برنامه‌هایی برای انجام حرکت‌های مهم در دنیای متاورس در سال‌های آینده دارد.

همه اینها این سوال را ایجاد می کند: متاورژن چیست؟ پاسخ به یکباره کمی پیچیده است…

این رسانه‌های اجتماعی، اینترنت، بازی‌های ویدیویی و خرید آنلاین همه در یک مجموعه جمع شده‌اند.

متاورژن چیست؟

متاورس یک دنیای مجازی است که در آن کاربران، کسب‌وکارها و پلتفرم‌های دیجیتال می‌توانند وجود داشته باشند و با هم تعامل داشته باشند. این شامل همه چیز است، از پلتفرم‌های اجتماعی مجازی و بازی (مانند Roblox) گرفته تا NFTها، با نام مستعار توکن‌های غیرقابل تعویض !!

متاورس یک رویای علمی تخیلی دیرینه است که به واقعیت تبدیل شده است. فیلم‌هایی مانند Tron و Ready Player One مدت‌هاست که جهان‌های دیجیتالی را تصور می‌کنند که به اندازه دنیای واقعی وزن دارند. متاورس دقیقاً همین است – دنیای دیجیتال قابل دسترسی از طریق هدست های واقعیت مجازی، پر از افراد واقعی (اغلب از آواتارهای دیجیتال استفاده می کنند) و پر از امکانات بی پایان.

ممکن است مفهوم جدیدی به نظر برسد، اما ایده دنیای دیجیتال چند پلتفرمی سالهاست که وجود دارد. ما شاهد شکل گیری آن در همه چیز از بازی های ویدیویی گرفته تا رسانه های اجتماعی بوده ایم. از World of Warcraft و Runescape گرفته تا MySpace، نسخه‌های اولیه متاورس برای مدتی طولانی بخشی از دنیای ما بوده‌اند. متاورس 2020 به سادگی بر این ایده ها ساخته شده و آنها را به سطح بعدی می برد.

چرا فیسبوک به متا تغییر نام داد؟

در اکتبر سال 2021، مارک زاکربرگ اعلام کرد که نام شبکه اجتماعی فیس بوک به متا تغییر نام خواهد داد.

برای روشن شدن، فیس بوک (سکوی اجتماعی) فیسبوک باقی مانده است. این شرکت مادر است (که فیس‌بوک، واتس‌اپ و اینستاگرام و سایرین تحت آن اداره می‌شوند) نام خود را به Meta تغییر داد.

دلیل؟ ساده است. به گفته زاکربرگ، “ما اساساً از اولین فیس بوک بودن به عنوان یک شرکت به سمت متاورس شدن در ابتدا حرکت می کنیم.”

متا تاکنون میلیاردها دلار برای ساخت متاورس سرمایه گذاری کرده است (تنها 10 میلیارد دلار در سال 2021). قصد دارد هر گوشه ای از متاورژن را در برنامه های خود بگنجاند. Oculus (کسب و کار هدست واقعیت مجازی که متا در حال حاضر مالک آن است)، NFTها و ارزهای دیجیتال همه بخشی از چشم انداز بلندمدت این شرکت هستند. هنوز خیلی زود است که نتیجه کار آنها را ببینیم، اما با توجه به زمان و پولی که آنها در حال حاضر سرمایه گذاری کرده اند، زمان زیادی از آن نمی گذرد.

آیا متاورس آینده رسانه های اجتماعی است؟

با وجود همه‌ی سر و صدایی که پیرامون تحولات و سرمایه‌گذاری‌های اخیر وجود دارد، ممکن است از خود بپرسید که آیا – و چگونه – این مفهوم؛ آینده رسانه‌های اجتماعی (و بازاریابی رسانه‌های اجتماعی) را شکل خواهد داد. سال 2021 شاهد سرازیر شدن مقدار زیادی پول و منابع در متاورس بودیم. با وجود پلتفرم‌هایی مانند متا و کسب‌وکارهایی مانند نایک (که اخیراً با استودیوی غول‌پیکر متاورس کتانی محور RTFKT شریک شده است) مبالغ هنگفتی از پول و منابع را برای متاورس سرمایه‌گذاری کرده‌اند، به وضوح افراد و مشاغلی وجود دارند که فکر می‌کنند این آینده رسانه‌های اجتماعی است.

اما پاسخ هنوز کمی در هوا است. این نسخه از متاورس بسیار جوان است. در حالی که سال 2021 ممکن است یک سال شکست برای آن باشد، در واقع چند سال آینده است که قدرت ماندگاری آن را تعیین می کند.

در متاورژن چه کاری می توانید انجام دهید؟

بیایید نگاهی به برخی اقدامات خاص که می‌توانید در متاورس انجام دهید، بیاندازیم.

شبکه سازی

به نظر می رسد که متاورس متا در درجه اول یک پلتفرم اجتماعی خواهد بود.

مطمئناً، این در مورد مبادلات رمزنگاری و خریدهای NFT نیز صدق می‌کند، اما به معنای کلاسیک‌تر نیز شامل معاشرت می‌شود.

یک مثال عالی از آن Roblox، یک پلت فرم بازی دیجیتال است. در سال 2020، بیش از نیمی از کودکان زیر 16 سال در ایالات متحده آن را بازی کردند. Roblox پلتفرمی است که از طریق آن کاربران می توانند از طریق کتابخانه ای از بازی های ویدئویی – که همه توسط کاربران Roblox ایجاد شده اند – بازی کنند. در حال حاضر بیش از 20 میلیون بازی در کتابخانه آن وجود دارد که بسیاری از آنها می توانند برای طراحان درآمد ایجاد کنند.

کاربران در Roblox می‌توانند از طریق گیم‌پلی و همچنین یک پلتفرم مبتنی بر آواتار شبیه به پدیده اولیه رسانه‌های اجتماعی Habbo Hotel، معاشرت کنند. چیزی که در نهایت ارائه می‌شود شبکه‌ای است که از طریق آن طراحان مشتاق بازی می‌توانند مهارت‌های خود را آزمایش کنند، با افراد دیگری که به دنبال کار در این زمینه هستند ملاقات کنند، و… مهمانی می‌دهند!!

Roblox تنها یک نمونه از شبکه سازی در متاورس است. رسانه‌های اجتماعی مدت‌هاست که به عنوان راهی برای حرفه‌ای‌ها برای ملاقات با همتایان و مشتریان بوده است. متاورس بسط طبیعی آن است، و اغلب راه های جدید و هیجان انگیزی را برای انجام آن ارائه می دهد.

سرمایه گذاری کنید و تجارت کنید

حتی اگر اینکه در سال گذشته زیر سنگ زندگی کرده باشید، احتمالاً اصطلاحات “NFT” و “ارز دیجیتال” را شنیده اید. که هر دو بلوک های سازنده مهم در متاورس و راه های عالی برای سرمایه گذاری کاربران و کسب و کارها در این پلتفرم هستند.

کریپتوکارنسی اصطلاحی است که تعدادی پلتفرم ارز دیجیتال را در بر می گیرد. معروف ترین آنها بیت کوین و اتریوم هستند. کریپتوکارنسی یک ارز دیجیتال غیرقابل تنظیم است که از طریق یک سیستم بلاک چین اجرا می شود. ارزش آن تا حدودی در یک شار ثابت است، اما پلتفرم‌های قدیمی (مخصوصاً موارد ذکر شده) از زمان پیدایش ارزش خود را به شدت افزایش داده‌اند.

یکی از جذابیت‌های مهم ارزهای دیجیتال، ملی نشدن آن است. به این ترتیب، ارزش آن در آمریکا مانند ژاپن، برزیل و هر کشور دیگری است.

 متاورس یک پلت فرم جهانی است. به این ترتیب، ارز رمزنگاری شده برای بسیاری از کاربرانش ارز ترجیحی است. اکنون به نظر می رسد که سرمایه گذاری روی آن در درازمدت نتیجه خواهد داد زیرا ارزش آن همچنان در حال افزایش است.

وقتی صحبت از سرمایه گذاری شد، NFT ها به سنگ بنای متاورس تبدیل شده اند. این اصطلاح مخفف نماد غیر قابل تعویض است. این اساساً به این معنی است که NFT یک امضای دیجیتال منحصر به فرد است که به عنوان نوعی سند مالکیت کالاهای دیجیتال استفاده می شود. NFT می تواند یک قطعه هنری، یک عکس، یک آهنگ یا حتی یک قطعه املاک دیجیتال باشد.

یک NFT مالکیت هر چیزی که به آن متصل است را تأیید می کند و ارزش آن را تأیید می کند (که منحصر به آن کالا است، بنابراین بخش «غیرقابل تعویض» است). اساساً به شما امکان می دهد آجرهایی را که وب جهانی را تشکیل می دهند خریداری کنید.

در حال حاضر، NFT ها یک سرمایه گذاری عالی هستند. مانند ارزهای دیجیتال، ارزش کلی NFTها به طور قابل توجهی در حال رشد است. برخی از آنها قبلاً میلیون ها دلار فروخته شده اند. ، مانند سریال معروف “Bord Ape” که توسط افراد مشهور مشهور از جمله جاستین بیبر (که اخیراً مجموعه NFT را ایجاد کرده است) و پاریس هیلتون خریداری و به نمایش گذاشته شده اند.

اگر به‌دنبال سرمایه‌گذاری به دنیای متاورز هستید، NFT‌ها مکان خوبی برای شروع هستند. ارزش اکثر NFTها در حال حاضر احتمالاً با افزایش محبوبیت آنها همچنان بالا خواهد رفت.

تقریباً هر قطعه ای از رسانه دیجیتال را می توان به NFT تبدیل کرد. اگر شما یا کسب‌وکاری که با آن کار می‌کنید، فهرستی از موسیقی، عکاسی یا هنر دارید، ممکن است نمونه کارهای بالقوه NFT شما از آنچه تصور می‌کنید بزرگتر باشد.

خرید کنید

این روزها می توانید از ارز دیجیتال برای خرید تقریباً هر چیزی در زندگی واقعی استفاده کنید. هک، اریک آدامز شهردار نیویورک حتی اولین چک حقوق خود را در بیت کوین و اتریوم پذیرفت. از این نظر، امکانات خرید آن گوشه ای از متاورس بی پایان است.

در عین حال، نوعی از خرید وجود دارد که بسیار مستقیم تر به متاورس مربوط می شود. چه در حال ایجاد موجودی NFT های خود باشید و چه دنیای آواتار خود را بر روی پلتفرمی مانند Roblox بسازید، خریدهای زیادی در این فضای مجازی جدید وجود دارد.

“املاک دیجیتال” دقیقاً همان چیزی است که به نظر می رسد – قطعاتی از زمین مجازی در دنیای آنلاین مانند آنچه Roblox ساخته است. املاک و مستغلات دیجیتال اولین قدم در ساختن هویت در دنیای متاورز است. پلتفرم هایی مانند این با توسعه فضا بزرگ خواهند شد. برنامه های متا در حال حاضر شامل تلاشی به نام Horizon Worlds است که با عنوان “Minecraft با Roblox ملاقات می کند” توصیف شده است.

کاربران در فضاهایی مانند این می‌توانند انواع ارتقاء آواتار خود را خریداری کنند، از لباس‌های جدید گرفته تا کفش‌های کتانی تا روش‌های جدید برای استایل کردن به املاک دیجیتال خود. این راهی است برای ایجاد هویت برای خود در دنیای متاورژن به همان روشی که در یک بازی ویدیویی انجام می دهید.

اگر بیشتر به فراسوی جنبه‌های بازی که پلتفرم‌هایی مانند Roblox ارائه می‌دهند علاقه‌مند هستید، هنوز خرید زیادی برای انجام دادن وجود دارد. از خرید بازی گرفته تا خرید ارتقاء در کتابخانه شما، بخش بزرگی از زندگی در متاورس است.

کلمه متاورس ترکیبی از دو لغت Meta+Universe است و واژه متا از ریشه یونانی فراتر گرفته شده و ورس هم از کلمه یونیورس به معنای جهان آمده است و از این رو از نظر لغوی metaverse را می‌ توانیم به جهان ماوراء ترجمه کنیم و اصطلاحی بسیار جذاب و انقلابی که احتمالاً در مورد آشنایی با آن بسیار کنکاو شده‌ اید.