جمع آوری داده های رسانه های اجتماعی: چرا و چگونه باید این کار را انجام دهید

یکی از بزرگترین مزایای رسانه های اجتماعی برای بازاریابان، توانایی جمع آوری داده ها در زمان واقعی است. داده‌های رسانه‌های اجتماعی می‌توانند به شما کمک کنند تا موفقیت اولیه یک کمپین را تنها چند ساعت پس از راه‌اندازی خود بسنجید. با گذشت زمان، بینش دقیق تری در مورد کسب و کار و صنعت شما ارائه می دهد، بنابراین می توانید از زمان و منابعی که در بازاریابی اجتماعی سرمایه گذاری می کنید، بهترین استفاده را ببرید.

داده کاوی رسانه های اجتماعی همچنین بینش های کلیدی در مورد مخاطبان به شما می دهد. می‌توانیدیاد بگیرید که چه نوع محتوایی را دوست دارند، چه زمانی می‌خواهند آن را ببینند و زمان خود را در کجا می‌گذرانند.

داده های رسانه های اجتماعی چیست؟

داده های رسانه های اجتماعی هر نوع داده ای است که می توان از طریق رسانه های اجتماعی جمع آوری کرد. به طور کلی، این اصطلاح به معیارهای رسانه های اجتماعی و جمعیت شناسی جمع آوری شده از طریق ابزارهای تجزیه و تحلیل در پلت فرم های اجتماعی اشاره دارد.

داده‌های رسانه‌های اجتماعی همچنین می‌توانند به داده‌های جمع‌آوری‌شده از محتوایی که مردم به صورت عمومی در رسانه‌های اجتماعی پست می‌کنند اشاره داشته باشد. این نوع از داده های رسانه های اجتماعی برای بازاریابی را می توان از طریق ابزارهای اجتماعی جمع آوری کرد.

چرا جمع آوری داده های رسانه های اجتماعی اینقدر مهم است؟

مانند هر استراتژی تجاری، بازاریابی رسانه های اجتماعی زمانی موثرتر است که اهداف و برنامه های شما بر اساس داده های واقعی باشد.

جمع آوری داده رسانه اجتماعی

تجزیه و تحلیل داده های رسانه های اجتماعی اطلاعاتی را ارائه می دهد که به شما کمک می کند بفهمید چه چیزیموفق تر کار می کند. مهمتر از آن، خواهید دید که چه چیزی کار نمی کند، بنابراین می توانید تصمیمات تجاری درستی بگیرید و استراتژی خود را در حین حرکت به جلو اصلاح کنید.

جمع آوری داده های رسانه های اجتماعی می تواند به شما کمک کند استراتژی بازاریابی رسانه های اجتماعی خود را برای هر شبکه اجتماعی سفارشی کنید. حتی به طور خاص تر، می توانید استراتژی خود را بر اساس مکان یا جمعیت شناسی شخصی سازی کنید.

در اینجا برخی از سوالاتی وجود دارد که داده کاوی رسانه های اجتماعی می تواند به پاسخ آنها کمک کند:

  • مشخصات جمعیتی دنبال کنندگان شما در هر پلتفرم اجتماعی چیست؟
  • مخاطبان شما در چه ساعاتی از روز بیشتر در شبکه های اجتماعی فعال هستند؟
  • مخاطبان شما بیشتر با کدام هشتگ ها درگیر هستند؟
  • آیا مخاطبان شما تصاویر را ترجیح می دهند یا پست های ویدئویی؟
  • مخاطبان شما به چه نوع محتوایی علاقه دارند؟
  • مخاطبان شما در مورد چه موضوعاتی به کمک نیاز دارند؟
  • برای تقویت کدام پست های ارگانیک با عملکرد برتر باید هزینه کنید؟

همچنین می توانید از رسانه های اجتماعی برای انجام تست A/B استفاده کنید. این به شما کمک می کند پیام بازاریابی خود را عنصر به عنصر اصلاح کنید تا بتوانیدROI(نرخ بازگشت سرمایه) خود را افزایش دهید.

در نهایت، داده های رسانه های اجتماعی به شما کمک می کند تا ارزش تلاش های رسانه های اجتماعی خود را ثابت کنید. با جمع‌آوری داده‌های مناسب، می‌توانید رسانه‌های اجتماعی را به نتایج واقعی کسب‌وکار مانند فروش، اشتراک و آگاهی از برند مرتبط کنید.

چه داده های رسانه های اجتماعی را باید ردیابی کنید؟

اینکه کدام داده های رسانه های اجتماعی را می خواهید ردیابی کنید به اهداف تجاری شما بستگی دارد.

اگر می‌خواهید از رسانه‌های اجتماعی برای ایجاد آگاهی از برند استفاده کنید، ممکن است بیشترین علاقه را به ردیابی تعامل داشته باشید. اگر هدف شما ایجاد فروش است، احتمالاً می خواهید تبدیل ها را دنبال کنید.

در اینجا برخی از مهم ترین داده های خامی که می توانید از طریق رسانه های اجتماعی جمع آوری کنید آورده شده است:

تعامل: کلیک ها، نظرات، اشتراک گذاری ها و غیره

reach

برداشت ها و بازدیدهای ویدیویی

تعداد فالوورها و رشد آنها در طول زمان

بازدید از پروفایل

احساسات برند

سهم اجتماعی صدا

اطلاعات دموگرافیک: سن، جنسیت، موقعیت مکانی، زبان، رفتارها و غیره.

اولین قدم برای ایجادیک برنامه تحلیل داده های رسانه های اجتماعی موثر، ایجاد اهداف SMART است. مرحله بعدی این است که تصمیم بگیرید کدام نقاط داده را برای اندازه گیری پیشرفت به سمت اهداف خود ردیابی کنید.

در اینجا خلاصه ای از نحوه ترکیب اهداف، داده های رسانه های اجتماعی و تجزیه و تحلیل شما برای شکل دادن به استراتژی رسانه اجتماعی شما آمده است:

نحوه ردیابی داده های رسانه های اجتماعی برای بازاریابی

بنابراین، از کجا می توانید این داده ها را به دست آورید؟ اکثر پلتفرم های اجتماعی دارای تجزیه و تحلیل داخلی هستند. اینها اطلاعات اساسی در مورد عملکرد حساب شما و جمعیت شناسی مخاطبان ارائه می دهند.

اما برای اینکه بیشترین بهره را از داده های رسانه های اجتماعی خود ببرید، مهم است که یک دیدگاهیکپارچه داشته باشید. در اینجا نحوه انجام آن وجود دارد.

داده ها را با ابزار تجزیه و تحلیل داده های رسانه های اجتماعی جمع آوری کنید

یک ابزار تجزیه و تحلیل رسانه های اجتماعی به شما دید کاملی از داده های رسانه های اجتماعی خود در سراسر پلتفرم ها می دهد. این زمینه مهمی را برای داده‌های شما فراهم می‌کند، زیرا می‌توانید نحوه واکنش مخاطبان خود را در کانال‌های مختلف ببینید و استراتژی خاص پلتفرم خود را اصلاح کنید.

یافته های خود را ثبت کنید

اگر سیستمی برای ثبت همه اطلاعات نداشته باشید، تلاش‌های جمع‌آوری داده‌های رسانه‌های اجتماعی می‌تواند بسیار زیاد باشد.

نتایج را در گزارش شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

برای استفاده از داده‌های رسانه‌های اجتماعی خود برای برنامه‌ریزی و تحلیل بازاریابی، باید داده‌ها را در قالبی با هضم آسان جمع‌آوری کنید که ذینفعان کلیدی بتوانند آن را درک کنند.

5 نکته برای جمع آوری داده های رسانه های اجتماعی هوشمند

اهداف و شاخص های کلیدی عملکرد خود را بشناسید

همانطور که در بالا ذکر کردیم، داده‌های رسانه‌های اجتماعی زمانی مفید هستند که در چارچوب اهداف واقعی کسب‌وکار و شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI) بررسی شوند. هنگامی که اهدافی را در نظر دارید، می توانید از داده های رسانه های اجتماعی برای پیگیری پیشرفت خود استفاده کنید و به دنبال مناطقی باشید که ممکن است نیاز به بهبود داشته باشید.

اما بدون هدف گذاری، داده های اجتماعی شما فاقد زمینه هستند. مطمئناً، می‌توانید ببینید که آیا نقاط داده منفرد در جهت مثبت یا منفی حرکت می‌کنند. اما شما نمی توانید تصویر بزرگ را درک کنید.

داده های اجتماعی خاص پلت فرم را ردیابی کنید

گفتیم داده‌های رسانه‌های اجتماعی می‌توانند دیدیکپارچه عالی از استراتژی اجتماعی بین پلتفرمی خود را به شما ارائه دهند. همچنین می تواند به شما کمک کند تا در مورد استراتژی خود برای هر پلتفرم اجتماعی کاملاً دقیق باشید.

به عنوان مثال، شما شروع به مشاهده روندهایی خواهید کرد که شما را به سمت بهترین زمان ها برای ارسال در هر یک از حساب های اجتماعی خود راهنمایی می کنند.

شما همچنین شروع به درک فالوورهای خود در هر کانال رسانه اجتماعی خواهید کرد، که می تواند به شما کمک کند شخصیت های خریدار را برای هدف قرار دادن بهتر مخاطبان خود بسازید.

یک برنامه شنیداری اجتماعی راه اندازی کنید

گوش دادن اجتماعی می تواند مجموعه دیگری از داده های رسانه های اجتماعی را برای شما فراهم کند تا از آنها استفاده کنید. داده‌هایی که تاکنون درباره آن صحبت کرده‌ایم از طریق دارایی‌های اجتماعی متعلق به شما به دست می‌آیند. گوش دادن اجتماعی می تواند به شما کمک کند داده های کاربران رسانه های اجتماعی را که هیچ رابطه ای با برند شما ندارند، کشف کنید.

راه اندازی شبکه اجتماعی شنیداری

منظور از گوش دادن به شبکه‌های اجتماعی، دنبال کردن تمام کامنت‌ها و گفت‌وگوهای مربوط به برند شما در پلتفرم‌های مختلف اجتماعی است. با استفاده از این گفت‌وگوها می‌توانید فرصت‌های جدیدی را برای برند خود کشف کنید.

همچنین می تواند به قرار دادن داده های رسانه های اجتماعی شما در زمینه صنعت شما کمک کند.

به عنوان مثال، گوش دادن اجتماعی می تواند داده هایی مانند:

چند نفر در مورد کسب و کار یا محصولات شما به صورت آنلاین صحبت می کنند (خواه آنها شما را در پست های خود برچسب گذاری کنند یا نه)

چند نفر در مورد رقبای شما صحبت می کنند

افراد هنگام صحبت در مورد صنعت شما در رسانه های اجتماعی چه نوع علایق و نگرانی هایی را بیان می کنند

مردم درباره آخرین عرضه محصول شما چه احساسی دارند (با نام مستعار تجزیه و تحلیل احساسات)

این که آیا رقبای شما در حال اجرای هر گونه تبلیغاتیا راه اندازی هستند که باید به آنها رسیدگی کنید

شما همچنین می توانید با استراتژی های گوش دادن اجتماعی خود خلاق شوید. به روش هایی فکر کنید که پست های رسانه های اجتماعی افراد می توانند به ارائه داده های مفید برای کسب و کار شما کمک کنند.

به عنوان مثال، محققان دریافتند که می توانند از داده کاوی متنی رسانه های اجتماعی برای پیش بینی الگوهای ترافیک صبحگاهییا به دست آوردن بینشی در مورد سلامت روانی دانشجویان استفاده کنند. برای مشاغل، داده کاوی رسانه های اجتماعی می تواند به پیش بینی تقاضا و بهبود عملکرد زنجیره تامین کمک کند.

دریک مثال خاص، مطالعه‌ای بر روی داده‌های رسانه‌های اجتماعی در اتاوا، کانادا، نشان داد که داده‌های شنیداری اجتماعی را می‌توان برای شناسایی ویژگی‌هایی که ساکنان محلی هنگام توصیه از کجا برای خریدمحصولات تازه بهتر است، استفاده کرد. این اطلاعات می تواند به راهنمایی پیام های بازاریابی محصولات محلی و فروشگاه های مواد غذایییا حتی طراحی فروشگاه کمک کند.

گوش دادن اجتماعی داده های اجتماعی ارزشمندی را در مورد جوامع موجود به صورت آنلاین فراهم می کند.

باهوش‌ترین برندها در سال 2022 به انجمن‌های خالق موجود برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مشتریان خود، ساده‌سازی تولید محتوا، و ایجاد آگاهی و علاقه به نام تجاری دسترسی خواهند داشت.»

همان گزارش نشان داد که 48 درصد از بازاریابان به شدت موافق هستند که گوش دادن اجتماعی برای سازمان آنها ارزش بیشتری پیدا کرده است.

از رعایت قوانین اطمینان حاصل کنید

امنیت داده ها در رسانه های اجتماعی چیزی نیست که بتوان آن را ساده گرفت. بیش از یک سوم کاربران اینترنت در سراسر جهان (33.1٪) درموردسوءاستفادهازدادههای شخصی خود به صورت آنلاین نگرانی دارند.

اگر در یک صنعت تحت نظارت کار می کنید، نگرانی های خاصی در مورد حفظ حریم خصوصی داده ها و انطباق وجود دارد که باید آنها را مدیریت کنید. اما حفظ حریم خصوصی و امنیت داده ها مسائلی است که همه مدیران رسانه های اجتماعی باید در نظر داشته باشند.

به عنوان مثال، فیس بوک پیکسلیک ابزار مفید برای جمع آوری داده های رسانه های اجتماعی است. این تبدیل ها و نحوه رفتار افراد را پس از کلیک روی وب سایت شما ردیابی می کند. از کوکی‌ها استفاده می‌کند، بنابراین اگر این ابزار را پیاده‌سازی می‌کنید، باید اطلاعاتی را در وب‌سایت خود قرار دهید که به مردم بگویید چگونه از کوکی‌ها استفاده می‌کنید و داده‌های جمع‌آوری‌شده از طریق آنها را به اشتراک می‌گذارید.

الزامات حفظ حریم خصوصی و امنیت داده ها بر اساس منطقه متفاوت است. در مورد هر گونه نگرانی خاص با تیم حقوقییا مطابقت خود صحبت کنید و حتماً شرایط خدمات را برای هر پلتفرم اجتماعی مرور کنید.

تمرکز بر شخصی سازی (اما نه بیش از حد)

داده های رسانه های اجتماعی به شما امکان می دهد تبلیغات اجتماعی را با استراتژی هایی مانند بازاریابی مجدد یا تقسیم بندی جمعیتی شخصی سازی کنید. اما مواظب باشید خیلی دور نروید.

نیمی از کاربران اینترنت در ایالات متحده گفتند که برند هایی که از داده های شخصی در تبلیغات استفاده می کنند به آنها کمک می کند چیزهایی را که به آنها علاقه مند هستند کشف کنند. و 49٪گفتندکه یافتن محصولات و خدماتی که بیشتر مورد علاقه آنها است را آسان تر می کند. اما 44 درصد گفتند که این می تواند تهاجمی باشد.

تمرکز بر شخصی سازی

به همین ترتیب، گارتنر دریافت که پیام‌های اجتماعی که نقاط داده اجتماعی زیادی را در خود جای می‌دهند، می‌توانند به عنوان «وحشتناک» تلقی شوند. آنها دریافتند که بهترین راه برای استفاده از داده‌های اجتماعی برای شخصی‌سازی، ایجاد پیام‌هایی است که بر اساس حداکثر سه بعد داده‌های مشتری، مفید باشند.

به عنوان مثال، من مرتباً تبلیغاتی را در فید اینستاگرام خود برای خدمات تحویل غذای گیاهی در ونکوور می بینم. اینها تبلیغات هدفمندی بر اساس چند نقطه داده (موقعیت و رفتارها) هستند. با این حال، من گاهی اوقات عناوین شخصی سازی شده با طعمه کلیک را می بینم مانند “زنانی که در ونکوور متولد شده اند قبل از 19XX باید در مورد این موضوع بدانند!” این،موضوعات مورد علاقه من است

چگونه تعادل مناسب را پیدا می کنید؟ همانطور که گزارش گارتنر نشان می‌دهد، مردم نسبت به استفاده از داده‌هایشان به نفع آنها (کاربر) به جای بازاریاب، بسیار پذیرا هستند. به مشتریان بالقوه به روش‌های واقعی کمک کنید تا بیشترین سود را از داده‌های رسانه‌های اجتماعیبدون ترساندن آنها ببرند.